Ministerstvo financií odhaduje, že na podporu očkovania rizikovej skupiny obyvateľstva, ako aj prevádzok najviac zasiahnutých pandémiou, minie touto formou celkovo 500 miliónov eur.

Vláda na stredajšom rokovaní schválila návrh na poskytnutie poukazov v hodnote 500 eur seniorom nad 60 rokov, ktorí sa nechajú do 15. januára 2022 zaočkovať prvou alebo druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 alebo do 30. júna 2022 dostanú tretiu posilňovaciu dávku.

Parlament bude o poukazoch rokovať v skrátenom konaní

Kabinet zároveň schválil návrh, aby parlament rokoval o tomto návrhu v skrátenom legislatívnom konaní. Ministerstvo odhaduje, že na podporu očkovania rizikovej skupiny obyvateľstva, ako aj prevádzok najviac zasiahnutých pandémiou, minie touto formou celkovo 500 miliónov eur. Vzhľadom na počet Slovákov vo veku nad 60 rokov, ktorých je 1,2 milióna, je však možné, že suma sa vyšplhá na 600 miliónov eur.

Foto: TASR

Očkovací poukaz bude určený fyzickým osobám s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré do konca roka 2021 dovŕšili 60 rokov. Dostanú ho tí seniori, ktorí sa nechajú zaočkovať prvou dávkou očkovacej látky alebo jednodávkovou očkovacou látkou v období od 26. novembra 2021 do 24. decembra 2021 alebo sa do tohto termínu na takéto očkovanie registrujú a následne ho absolvujú do 15. januára 2022.

Nárok na poukazy budú mať aj tí, ktorí si dajú tretiu dávku

Na poukaz budú mať nárok aj seniori, ktorí dostanú posilňovaciu dávku očkovacej látky do 24. decembra 2021 alebo sa do tohto termínu zaregistrujú a samotnú vakcináciu absolvujú do 15. januára 2022. Podmienky splnia aj tí seniori, ktorí si do 30. júna 2022 nechajú pichnúť tretiu dávku vakcíny, a to v prípade, ak tú druhú dostali do 24. decembra 2021.

Foto: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva

Poukaz budú môcť seniori dať aj inej fyzickej osobe, napríklad svojim deťom alebo vnúčatám. Očkovacie poukazy sa budú môcť použiť vo vybraných podnikoch, konkrétne v hoteloch, penziónoch, reštauráciách a kaviarňach, ako aj na kultúrne podujatia v divadlách, galériách a kinách. Budú sa môcť taktiež využiť vo vybraných službách, akými sú kaderníctva, kozmetické a masérske salóny, posilňovne a športové kluby.

„Ide o finančné opatrenie zamerané na prekonanie pandémie a sleduje najdôležitejší legitímny cieľ, ktorým je podpora zvýšenia zaočkovanosti populácie Slovenskej republiky a zabezpečenie kolektívnej imunity proti ochoreniu COVID-19,” píše sa v zdôvodnení. Toto opatrenie považuje rezort financií za také, ktoré má prispieť nielen k záchrane mnohých ľudských životov, ale tiež má potenciál priniesť aj výrazné finančné efekty súvisiace s úsporou výdavkov na zdravotnú starostlivosť a zabrániť negatívnym vplyvom na finančné hospodárenie Slovenska.

Gröhling označil poukazy sa rozpočtovo nezodpovedné

Finančnú odmenu vo výške 500 eur pre obyvateľov starších ako 60 rokov za očkovanie označil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) za rozpočtovo nezodpovednú a populistickú. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády.

“My by sme takýmto spôsobom nemali platiť za zdravie, mali by sme motivovať iným spôsobom,” povedal. Myslí si, že to nie je správny krok, pretože do budúcna, keď bude potrebné motivovať ľudí, napríklad aj na štvrtú dávku, tak znovu budú musieť na to vynakladať finančné prostriedky. “Príde mi to naozaj nerozumné,” uviedol.

Podľa neho by sa finančný balík, ktorý je tento zámer určený, dal využiť inak. Napríklad na ministerstve školstva na platy učiteľov či na podporu zdravotníkov. Tvrdí, že by to boli podľa neho efektívnejšie využité prostriedky.

Obyvatelia Slovenska starší ako 60 rokov by za očkovanie mali dostať poukazy v hodnote 500 eur. Tie budú môcť využiť v hoteloch, penziónoch, reštauráciách a kaviarňach, ale aj na kultúrne podujatia či vybrané služby. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19, ktorú v stredu schválila vláda. Kabinet Eduarda Hegera (OĽANO) zároveň požiadal Národnú radu SR o prerokovanie návrhu v skrátenom konaní.

Vakcína ako nepredajný tovar

Motivácia seniorov na očkovanie posilňujúcou dávkou 500-eurovými poukážkami robí z vakcíny proti ochoreniu COVID-19 nepredajný tovar, ktorý potrebuje veľmi silnú podporu, aby sme ho dostali k ľudom. Po stredajšom rokovaní vlády to ako jeden z viacerých argumentov povedal minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Strana sa podľa neho pri hlasovaní v parlamente o tejto podpore zdrží, alebo bude proti návrhu.

“Takýmto krokom dehonestujeme alebo devalvujeme samotnú vakcínu,” povedal Sulík. Ľudia by sa mali dať zaočkovať preto, lebo majú obavu o svoj život a zdravie a nie preto, že im za to niekto zaplatí. Pokiaľ má niekto strach z vakcíny a štátu sa nepodarí ho presvedčiť na zaočkovanie, je to podľa Sulíka jeho právo. “Môžeme sa potom baviť o rôznych kompenzáciách a náhradách,” dodal Sulík.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Šéf SaS sa tiež obáva, aby poukážky nevyužívali odporcovia očkovania na podplácanie lekárov, ktorí by ich mohli zapísať do systému ako zaočkovaných a vakcínu pritom nepoužiť. Sulík je presvedčený, že problém by v prípade schválenia poukážok bol aj s nastavením funkčného systému a očakáva tiež konflikt s Európskou úniou. Tá totiž pre obmedzenú platnosť iba na územie Slovenska napadla aj rekreačné poukazy zavedené bývalo vládou.

Z predpokladaných 500 miliónov eur, ktoré toto opatrenie má podľa rezortu financií stáť, sa podľa Sulíka 400 miliónov použije zbytočne. Viac ako 850 000 ľudí nad 60 rokov je totiž už zaočkovaných, a tí si budú poukazy nárokovať ako prví. Predpokladané náklady sú pritom v rovnakej výške, akú spolu zaplatia za rok na dani z príjmu všetky slovenské podniky okrem 5000 najväčších platiteľov dane.

0
Uložiť článok
Komentovať