pixabay

Matej Mensatoris / / Veda
Hnedá, oriešková, zelená či modrá. Akej farby sú vaše oči? V skutočnosti sú všetky oči iba jednej farby. Akej?

Keď sa budete nabudúce pozerať uprene do očí svojho partnera či partnerky a budete v duchu obdivovať ich krásne zafarbenie, vedzte, že bez ohľadu na to, či sa javia ako modré, zelené alebo orieškové, tak sú v skutočnosti hnedé, tak ako oči každého z nás. Aby sme to dali ale na pravú mieru, všetko záleží od toho, čo pokladáme za „farbu“. Ale popravde v očiach nemáme nič, čo by oči robilo skutočne modrými či zelenými. Za všetko môže melanín – kožný pigment, ktorý sa nachádza aj našich očiach. 

Melanín je prirodzený pigment, ktorý sa nachádza v telách rastlín a živočíchov. Čím ho máme viac, tým je napríklad naša pokožka tmavšia, a naopak, čím ho máme menej, tým je zase svetlejšia.

A rovnako ako s pokožkou, je to aj s očami. Čím viac máte melanínu v očiach, tým viac sú tmavšie – hnedšie. Znamená to, že množstvo melanínu v očiach ovplyvňuje to, akou farbou sa nám naše dúhovky javia. Ľudia s nízkymi koncentráciami melanínu v očiach majú svetlo modrú dúhovku.

Sú to „severské typy“ ľudí, ktorých oči sú stavané na menej slnečného svetla, a preto ani očného melanínu nemajú veľa. Tiež deti sa rodia s modrými očami, lebo očný pigment sa im ešte nestihol dostatočne vytvoriť. „Južné typy“ ľudí majú zase zvyčajne viac melanínu v očiach, ktorí slúži ako ochrana pred väčším množstvom slnečného svetla.

pixabay
pixabay

Z tohto dôvodu môžeme tvrdiť, že všetci ľudia majú rovnakú farbu – hnedú. Hnedá je totiž farba melanínu. Prečo sa nám ale oči javia napríklad ako modré? Oči s veľkým množstvom melanínu pohltia viac svetla, ako oči s jeho menším množstvom. Čím viac svetla pohltia, tým sa nám oči javia prirodzene tmavšie. Keď je melanínu v očiach málo, väčšina svetla sa z očí odrazí a nám sa zdá, že dotyčný človek má modré oči.

Takže bez ohľadu na to, akej farby máte oči, teraz už viete, že v skutočnosti sú hnedé. No keď sa budete partnerke večer uprene pozerať do jej nádherných zelených očí, radšej jej pochváľte ich krásnu farbu a to, že ich má v skutočnosti hnedé, jej povedzte až niekedy neskôr, keď bude na to príhodnejšia chvíľa.

Pozri aj: 30 neuveriteľných faktov o vašich očiach, ktoré vás šokujú, prekvapia a naučia niečo nové

interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com, cnn.com


Komentovať (0)