Známy slovenský hudobník Martin Valihora, ktorý býva označovaný za bubeníka s geniálnymi schopnosťami, opäť poteší všetkých priaznivcov kvalitnej hudby. Už siedmeho novembra sa totiž vo Veľkej sále bratislavského Istropolisu po druhý raz v tomto roku uskutoční obľúbený ONE DAY JAZZ FESTIVAL. Miesto konania, ako i zoznam špičkových hudobných hostí, sú už teraz predzvesťou mimoriadne pútavého, emotívneho zážitku.
Priaznivci ONE DAY JAZZ FESTIVALU si začiatkom novembra opäť prídu na svoje. Prípravy na kvalitnú hudobnú nádielku sú v plnom prúde. Čakali ste takéto pozitívne ohlasy zo strany fanúšikov, keď ste s projektom začínali?
Záujem o ONE DAY JAZZ FESTIVAL mi robí úprimnú radosť. Počas uplynulých ročníkov sme neraz zariskovali a na Slovensko pozvali svetoznámych interpretov, ktorí v našich končinách nie sú príliš známi. Publikum ich však prijalo s nadšením, nie nadarmo sa vraví, že hudba nás spája. O to viac ma teší, že ľudia nám dôverujú, prídu, bavia sa a v následných reakciách na priebeh večera reagujú nadšene a pozitívne.
Tentokrát ale nebudete vystupovať v klube, ale v bratislavskom Istropolise. Prečo?
Priestor sme vybrali špeciálne pre nášho hudobného hosťa – geniálneho basgitaristu, kontrabasistu, speváka a skladateľa v jednej osobe AVISHAI COHEN-a, ktorý vystúpi so svojím virtuóznym triom. Tento špičkový umelec si zaslúži vystupovať v elegantnom, krásnom a noblesnom prostredí, kde budú diváci pohodlne sedieť a sústredene počúvať jeho hudbu, pretože je nádherná. Muzika v podaní tohto izraelského umelca je viac než sofistikovaná a predstavuje vrcholný, emotívny zážitok bohatý na krásne harmónie a melódie.

Presne tak. Už teraz sa veľmi tešíme aj na speváčku VIVIAN SESSOMS, ktorá patrí v Amerike medzi skutočné hudobné kapacity. Za sebou má spoluprácu s takými legendami, akými sú Michael Jackson, Stevie Wonder, Joe Cocker, Sinead O’Connor či Pink. Vivian nám predstaví svoj vlastný soulovo-jazzový repertoár, čím nepochybne prispeje k perfektnej nálade a žánrovej pestrosti celého večera.
Dávate v rámci ONE DAY JAZZ FESTIVALU príležitosť zažiariť aj mladým, slovenským kapelám, pre ktoré môže ísť o prvú väčšiu skúsenosť s publikom?
A dokonca veľmi rád. Príkladom je zoskupenie mladých muzikantov zo žilinského konzervatória DARKNESS POSITIVE TRIO, ktorí sa predstavia publiku na pódiu vo vestibule a spolu s hudobnými velikánmi vystúpi aj MARTIN VALIHORA GROUP, ktorí okrem vlastného repertoáru budú aj sprievodnou kapelou americkej speváčky Vivian Sessoms.
Posielajú vám svoje nahrávky aj úplne neznámi umelci?
Veľmi často, no nie je v mojich silách odpisovať každému osobitne a hlavne okamžite. No akonáhle mi to čas dovolí, rád poskytnem spätnú väzbu. Ale ten moment, kedy sa budem venovať výlučne edukatívnej činnosti, ešte len príde. (smiech)
Kde si hranie užívate viac? Sú to veľké koncertné pódia alebo naopak menšie kluby?
Milujem kluby pre intimitu a bližší kontakt s ľuďmi, ktoré poskytujú. Nedávno sme hrali na výtvarnom sympóziu pre 12 výtvarníkov a ich hostí, ktorí si nás zavolali na záhradku rodinného domu. Hrali sme iba pre nich a bolo to SUPER! Na druhej strane i veľké pódiá s nazvučenou aparatúrou a množstvom ľudí, ktorí spievajú, bláznia sa a bavia spolu s nami, je spravidla nezabudnuteľný zážitok.
Načrtli ste, že príprava na takýto festival je veľmi náročná. Laik možno netuší, čo všetko obnáša…
Vôbec najťažšie je získať finančné prostriedky na realizáciu samotného projektu. Preto si nesmierne vážim, že ľudia nás už poznajú, vedia, ako pracujeme a majú chuť podporiť podujatie tohto druhu. My sa im za to odvďačíme vysokou úrovňou festivalu, šírením dobrého mena, profesionálnym prístupom a v neposlednom rade skvelou atmosférou. Náročné je získať dobrého interpreta a mať to šťastie, že hrá niekde v Európe a po finančnej stránke bude preto dostupnejší. Rovnako dôležité je mať prehľad o tom, čo sa deje vo svete, inovovať dramaturgiu a byť pre poslucháčov zaujímavý a stále IN. Veď našim úmyslom je sprostredkovať im veľké, silné a emotívne zážitky, ktoré v nich budú doznievať ešte niekoľko dní po skončení festivalu. Prvoradá pre mňa býva kvalita koncertu a až potom všetky obchodné záležitosti. Fanúšikovia sa nám za to minimálne dvojnásobne odvďačia. Na záver jedného koncertu za mnou prišla sympatická pani a povedala, že po tom, čo videla ONE DAY JAZZ FESTIVAL s Chrisom Daveom ako headlinerom na vlastné oči, nedalo jej to a ihneď na druhý deň si bola kúpiť bicie. (smiech) To sú tie momenty, ktoré dokonale vykompenzujú mesiace driny, naháňačiek a neľahkých príprav.

To neviem zaručiť, pretože každý trávi čas po vystúpení inak. Zahraniční umelci obvykle prichádzajú na Slovensko skôr a po koncerte odchádzajú domov alebo pokračujú v turné. Príprava, a nemám na mysli iba ONE DAY JAZZ FESTIVAL, ale celkovo podujatia podobného druhu, je veľmi náročná a únavná. Na istý „socializing“ ľudí však myslíme vždy a i tento rok bude možné zájsť spolu ďalej, konkrétne do hudobného klubu v centre mesta Music Gallery u Dežmára, zadžemovať si, porozprávať sa a zabaviť, pretože aj takéto spontánne debaty vedia byť veľmi podnetné a zabezpečiť ďalšie zaujímavé spolupráce v budúcnosti a tým čiastočne prekračovať aj hranice našej krajiny smerom do sveta. Samozrejmosťou bude možnosť zakúpenia jazzových nosičov a iných vecičiek s tematikou daného večera a hudobného žánru ako takého.
Čo obvykle urobíte po skončení festivalu ako prvé?
Tak napríklad po zatiaľ poslednom ONE DAY JAZZ FESTIVALE som balil aparatúru, zatiaľ čo ostatní sa už zabávali. (smiech) Aj to je ukážka toho, ako veľmi je to môj projekt a čomu všetkému sa musím venovať, aby veci fungovali na jednotku. Pokiaľ sa všetko podarí a v hlave nebudem riešiť detaily, čo sa dalo urobiť lepšie a inak, teším sa na to ticho, relax, dobré jedlo a spánok, ktoré ma niekoľko najbližších dní čakajú.
Mladík spadol do 45 cm škáry za chladničky v obchode a našli ho po 10 rokoch. Kým jeho telo hnilo, ľudia tam nakupovali
Poslanec Bartek exkluzívne pre interez: Františkovi Mikloškovi sa neospravedlním, nepovedal som nič vulgárne
Obed nás vyšiel na 42 eur, najedli sme sa až na druhý pokus. Boli sme v podniku z novej časti Na nože
Nikola a Hana dali výpoveď v práci a odišli na Zanzibar: Ľudia tu zarábajú 171 eur mesačne, dostávame ponuky na vydaj
Slovenku si mal Epstein kúpiť ako otrokyňu na sex, keď mala len 15 rokov: Neskôr mu mala pomáhať, oficiálne je nezvestná
Bitka, ktorá rozhodla o 2. svetovej vojne: V Stalingrade stratili obe strany milión vojakov, pre nacistov to bol ale koniec
Doktorka farmácie: Infúzie vitamínu C sú pre zdravých ľudí zbytočné a môžu byť rizikové. Prevetrajú tiež peňaženky
Zvládne byť prorokom každý? Naša redakcia predpovedala 46 vecí na rok 2025, vyše 44 % z toho správne
Matka 10 detí 25 rokov držala v zajatí dievča. Boli sme v reštaurácii z novej epizódy Na nože, zostali sme nespokojní










Nahlásiť chybu v článku