Foto: Facebook/Maroš Žilinka/Ilustračná: Generálna prokuratúra

Žilinka navštívil Reedukačné centrum Trstín, hovorí o katastrofálnych podmienkach.

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka absolvoval spolu so svojím námestníkom Jozefom Sedlákom neohlásenú návštevu Reedukačného centra Trstín. Šéf Generálnej prokuratúry SR hovorí o katastrofálnych podmienkach, ktoré sú nehodné starostlivosti o maloletých v 21. storočí.

Nevyhnutnosť zmeny

Aj dnešná návšteva ma len utvrdila v nevyhnutnosti koncepčnej a systémovej zmeny starostlivosti štátu o deti. Zmeny musia garantovať vytvorenie takých podmienok, ktoré zamestnancom reedukačných centier umožnia reálne vykonávať svoje poslanie v najlepšom záujme detí,“ zdôraznil Žilinka na sociálnej sieti.

Aj na základe osobnej návštevy považuje vystúpenie v pléne Národnej rady SR, o ktoré požiadal 17. januára, za ešte naliehavejšie.
Generálna prokuratúra SR v minulom roku realizovala kontrolu v reedukačných zariadeniach na Slovensku. Vo výsledku skonštatovala, že centrá neplnia svoj účel a nepredstavujú pre deti ani bezpečné miesto, kde by boli dodržiavané ich práva.

Považuje za alarmujúci aj stav, ktorý umožňuje, aby sa dieťa v reedukačnom centre stalo obeťou sexuálneho násilia alebo iného protiprávneho konania, a to dokonca opakovane.

Uložiť článok

Najnovšie články