Ilu: Jakub Marian

Fajčia Slováci veľa alebo málo? Koľko percent mužov a žien nad 15 rokov si zapáli cigaretu? Odpovede na tieto otázky vám ukážu tieto mapy.

Ak máte radi netradičné mapy, určite vás potešia aj tie dnešné. Fajčíme viac ako naši susedia? V ktorej krajine sa najčastejšie budeme nachádzať v obláčiku cigaretového dymu? Pozrite sa spolu s nami na mapy, ktoré hovoria za všetko.

Jakub Marian je 28-ročný lingvista, umelec a matematik žijúci v Prahe. Spojil svoj záujem o čísla a umenie do jedného, na prvý pohľad nezlučiteľného celku. Vytvára mapy, ktoré ponúkajú tak trochu iný pohľad na svet. Vyberá si zaujímavé témy, ktoré štatisticky spracuje do prehľadných máp. Tie ukážu neraz oveľa viac, než bezduché čísla v tabuľke.

Tentoraz sa inšpiroval fajčením. Pozrel sa na to, ako sú na tom s fajčením jednotlivé európske krajiny. Pri tvorbe máp vychádzal z podkladov správy WHO z roku 2015, ktorá analyzovala počet fajčiarov starších ako 15 rokov v jednotlivých krajinách. Všetci vieme, že vo väčšine krajín je fajčenie legálne až od osemnástich rokov, no málokto to aj v skutočnosti dodržiava. Ako sme teda dopadli?

Percentuálne vyjadrenie fajčiarov starších ako 15 rokov

Jakub Marian

Už na prvý pohľad je zrejmé, že na východe je oveľa viac fajčiarov ako na západe Európy. Vedie Rusko, kde fajčí väčšina mužov. Aj v ostatných  post-sovietskych krajinách je fajčenie bežnou súčasťou života. Na Slovensku fajčí 40 percent mužov, čo je výrazne menej než v minulosti. Kedysi bolo fajčenie spoločenským zvykom, od ktorého sa čoraz viac upúšťa. Najmenej fajčiarov nájdeme na severe Európy, kde sa ich počet pohybuje okolo 20 percent. A ako sú na tom ženy?

Percentuálne vyjadrenie fajčiarok starších ako 15 rokov

Jakub Marian

Podľa údajov WHO ženy fajčia oveľa menej ako muži. Zatiaľ čo muži dosiahli hranicu 59 percent (Rusko), najvyšší počet fajčiarok (Srbsko) je „len“ 40 percent žien nad 15 rokov. I keď aj to je na ženy dosť slušné číslo. Najviac fajčiarok (ne)prekvapivo nežije na východe Európe, ale nájdeme ich v krajinách bývalej Juhoslávie, ako aj vo Francúzsku, Nemecku či Španielsku. Na Slovensku fajčí približne 18 percent žien, pričom Češky sú na tom o dosť horšie. Fajčí tu až 29 percent žien.

Niektoré krajiny sú na tom oveľa horšie

Ak ste pri takmer 60-percentnom fajčení Rusov zdvihli obočie, vedzte, že sú krajiny, kde by ste veľmi neobstáli s právami nefajčiara. Na svete definitívne vedie Indonézia, v ktorej fajčí až 76,2 percenta obyvateľov. Za ňou nasleduje Jordánsko (70,2 %), Kiribati (63,9 %), Sierra Leone (60 %), pričom Rusko sa ocitlo „až“ na piatom mieste (59 %). Avšak môže to byť aj inak.

Nielen WHO, ale aj početné štúdie pravidelne upozorňujú na zdravotné riziká spojené s fajčením. Kedysi bolo fajčenie „in,“ stávalo sa neoddeliteľnou súčasťou životného štýlu. Z tohto trendu sa však upúšťa čoraz viac. Mnohým ľuďom vadí fajčenie a ani zákony nevychádzajú v ústrety fajčiarom. Možno sa o pár rokov dočkáme mapy, ktorá bude pracovať s oveľa nižšími hodnotami, než tá z roku 2015.

Pozri aj: Táto jedinečná mapa vám ukáže, koľko alkoholu sa vypije vo svete. Slováci sa opäť nemajú čím chváliť

indy100.com
Uložiť článok

Najnovšie články