Reprofoto: Youtube.com (Puolangan pessimismipäivät)

"Nestratili ste sa? Blížite sa k Puolanke!"

Fínske mestečko Puolanka sa niekoľko rokov objavovalo v spravodajstve len z negatívnych dôvodov. Populácia „najodľahlejšej obce v najodľahlejšej fínskej provicnii“ poklesla od 80. rokov minulého storočia na polovicu a zo súčasných 2 600 obyvateľov je viac než 37 percent starších ako 64 rokov.

Väčšina z nich pracuje v službách či v poľnohospodárstve a spoločenské vyžitie neponúka mestečko takmer žiadne. Miestni obyvatelia sa však rozhodli, že nelichotivý obraz využijú vo svoj prospech. Začali preto Puolanku propagovať ako najpesimistickejšiu obec a jej meno pozná v súčasnosti vo Fínsku každý, píše spravodajský server BBC News.

Keď človek do Puolanky prichádza autom, vítajú ho veľké žlté značky stojace pri ceste. V zamračenom popoludňajšom čase vyzerajú veselo – kým si návštevník nevšimne, čo je na nich napísané. „Nestratili ste sa? Blížite sa k Puolanke,“ varuje jedna z nich. “Čoskoro prídete do Puolanky. Ešte máte čas sa vrátiť,“ hlásia ďalšie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Yle Uutiset (@yleuutiset),

Vlastný festival, lekáreň i benzínka

„Niektorí miestni by tie nápisy najradšej zničili,“ tvrdí 41-ročný Tommi Rajala, ktorý pôsobí ako výkonný riaditeľ Puolanského pesimistického združenia. Faktom ale je, že Puolanka dokázala pesimizmus premeniť na samostatnú značku, takže teraz hostí pesmistický festival, letný muzikál a dokonca prevádzkuje aj internetový obchod. Videá zobrazujúce Puolanku v celej jej pesimistickej sláve zaznamenali na internete státisíce zhliadnutí. Starosta Harri Peltola hovorí, že keď sa iným Fínom zmieni o tom, odkiaľ pochádza, každý si spomenie na pesimizmus.

Počas všedného dňa popoludní je centrum Puolanky tiché. Šesťkrát týždenne jazdí do obce autobus z väčšieho mesta Oulu, vzdialeného asi 130 kilometrov. V Puolanke je niekoľko obchodov s potravinami, lekáreň, benzínová pumpa, kde sa miestni stretávajú na káve a na kus reči, a jedna reštaurácia, kde je možné sa naobedovať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 53rd Kainuu Orienteering Week (@kainuuorienteeringweek),

Viac mužov ako žien

Podobne ako v mnohých ďalších rozvinutých krajinách, aj vo Fínsku klesá pôrodnosť a populácia starne. Vyhliadky krajiny sú v tomto ohľade ešte horšie, než u severských susedov. Fínsky štatistický úrad uvádza, že počet obyvateľov Fínska bude od roku 2031 klesať, čo vyvoláva obavy v oblasti sociálnej i zdravotnej starostlivosti. Podľa demografov na tento trend najviac doplácajú práve malé obce ako Puolanka, odkiaľ ľudia odchádzajú do väčších miest. A platí to predovšetkým pre ženy.

Nízka početnosť obyvateliek patrí k často spomínaným problémom Puolanky – vo vekovej skupine 20 až 29 rokov tvoria muži dvojtretinovú väčšinu. V množstve videí, ktorá nakrúca miestne pesimistické združenie, vystupuje antihrdina Niko, ktorý sa neustále snaží v meste “uloviť” nejakú dievčinu. V jednom z videí sa Niko, ktorého stvárňuje 22-ročný Antti Tyynänen, rozhodne využiť obľúbenú zoznamovaciu aplikáciu Tinder. Ako jediná vhodná kandidátka na vzťah sa mu ale ponúkne jeho matka. „Nie je to veľmi inteligentný humor. Celé to ale vzišlo z pocitu, že jediná žena, ktorú môžete v Puolanke stretnúť, je vaša vlastná matka,“ vysvetľuje Rajala.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Puolanka-lehti 📰 (@puolankalehti),

Lákadlom môže byť príroda a čisté ovzdušie

Starosta Peltola však ani napriek tomu nestráca nádej. Verí, že príroda, čistý vzduch a pokojné prostredie obklopujúce Puolanku niektorých ľudí oslovia. Miestne lesy sú plné hub a lesných plodov a neďaleko sa nachádza aj jeden z najvyšších fínskych vodopádov Hepoköngäs. V zime sa zasa oblasť môže pochváliť množstvom snehu. Aj keď sa tu napríklad ľudia nechcú usadiť natrvalo, mnohí sem jazdia na chatu a cez prázdniny sa počet obyvateľov takmer vždy zdvojnásobí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Eeva Mäkinen (@eevamakinen),

Šéf pesimistického združenia Rajala ale aj napriek tomu predpokladá, že dni Puolanky sú zrátané. „Ale pesimista nemôže byť nikdy sklamaný,“ podotýka Rajala, ktorý má teraz v pláne zriadiť v obci napríklad aj návštevné centrum venované pesimizmu pre turistov smerujúcich cez Puolanku do Laponska.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )