Foto: archív TASR

Policajná inšpekcia zadržala štyroch príslušníkov NAKA.

V pondelok zadržal vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) štyroch príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Jánovi Č. a Pavlovi Ď. z trestnej veci takzvaného ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov vzniesol aj obvinenie.

Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytol hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan. Dvojica Ján Čurilla a Pavol Ďurko sú obvinení zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti formou spolupáchateľstva. „Pokyn na vznesenie obvinenia vydal prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava,“ spresnil Skladan.

Zadržali ich priamo v práci

V ranných hodinách ich zadržali v priestoroch Prezídia Policajného zboru. „Výsluch obvinených za účasti ich obhajcu sa začal 13. septembra 2021 o 13.30 h. Po výsluchu obvinených bude vyhodnotený obsah ich výsluchov a v kontexte ďalších dôkazov bude stanovený ďalší procesný postup,“ doplnil hovorca GP.

Foto: Polícia Slovenskej republiky

Ďalší dvaja príslušníci NAKA boli zadržaní v trestnej veci vedenej pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Vyšetrovateľ ÚIS vydal uznesenie o začatí trestného stíhania 6. septembra. „Následne 13. septembra 2021 v ranných hodinách ako podozrivých zadržal a predviedol z miesta výkonu ich služby,“ dodal hovorca s tým, že v súčasnom štádiu trestného konania nie je možné poskytnúť ďalšie informácie.

Minister je znepokojený

Ako informuje DenníkN, na akciu reagoval aj minister vnútra Roman Mikulec: „Som skutočne znepokojený tým, čo sa deje. Vnímam to ako ďalšiu účelovú akciu po tom, ako za záhadných okolností unikol z NAKA realizačný návrh na päticu mien za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny.“

Foto: TASR – Jakub Kotian

Matovič v tom má jasno

Podľa ministra financií Igora Matoviča stoji za dnešným zdržaním vyšetrovateľov mafia a vyzýva ľudí, aby sa nevzdávali. “Mafia sa v deň návštevy Sv. otca arogantne rozhodla vyšetrovateľom z tímu Očistec urobiť zo života peklo. Pár odvážnych chlapov a žien sa rozhodlo chliev od absolútneho Zla vyčistiť. Nebáli sa ho a za to prišiel trest,” uviedol na svojom Facebooku.

V súvislosti s ovplyvňovaním pravdivosti výpovedí svedkov bol už odsúdený na podmienečný trest Csaba Dömötör. Obvinení sú aj takáčovec Matej Z. i podnikateľ Peter P. Dočasne poverený riaditeľ ÚIS Peter Scholtz v júli pozastavil činnosť vedúcej špecializovaného tímu ÚIS Diane Santusovej. Činnosť tímu, ktorý prešetruje údajné manipulovanie svedeckých výpovedí, pozastavená nie je.

0
Uložiť článok
Komentovať