Foto: TASR - Dano Veselský / František Iván

Táto firma má za sebou viaceré známe projekty.

V rámci stavebných firiem išlo o jednu z najsilnejších na našom trhu, pričom na svojom konte mali projekty prešovského obchvatu, či mosta Apollo v Bratislave. Spoločnosť bola roky na výslní, pričom aktuálne je firma v konkurze a riešia ju súdy.

Ako píšu Hospodárske noviny, firma sa kvôli viacerým faktorom dostala do konkurzu. Spoločnosť Alfa 04 vznikla ešte v roku 2004 po tom, ako ju založili odídenci z firmy Dopravoprojekt. Medzi odídencami bol aj Miroslav Maťaščík, autor projektu Mosta Apollo, či rekonštrukcie Starého mosta v hlavnom meste.

Foto: TASR – Dano Veselský

Firma sa počas ďalších rokov objavila na niekoľkých významných projektoch, medzi ktoré patrí napríklad obchvat Prešova, úseky diaľnice D3 na Kysuciach, D1 medzi Turanmi a Hubovou, či kruhový objazd pri letisku v Azerbajdžane.

Do konkurzu ich poslalo niekoľko faktorov

Po rokoch úspechu sa však firma ocitla v akomsi útlme, pričom aj vedenie spoločnosti uvádza ako dôvod niekoľko kľúčových faktorov. „Štát štyri roky nevypisoval žiadne tendre. Celý trh je hladný. Verejné obstarávanie je stále nastavené tak, že najnižšia ponuka zvíťazí, firmy tak boli ochotné ísť aj na cenovú úroveň, ktorá im nepokrývala celkové náklady,“ povedal šéf spoločnosti, Juraj Fürst, pre HN.

Firmu tak ovplyvnila silná konkurencia, nedostatok zákazok aj vládne rozhodnutia, ktoré skrz pandémiu či vojnu neprikladali veľký dôraz na značné infraštruktúrne projekty. Alfa 04 pociťovala aj nedostatok ľudských zdrojov a časom sa museli zaoberať aj menšími projektami, medzi ktoré v posledných rokoch patrila napríklad križovatka pri Senci či oprava cesty pri Šarišských Michaľanoch.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Dôvodom úpadku, čo sa týka silnej konkurencie, môže byť aj fakt, že v roku 2017 získala česká firma Sudop Praha, ktorá odkúpila aj časť Dopravoprojektu. „V posledných rokoch to boli sesterské firmy. Dopravoprojekt však bol podstatne väčší. Predpokladám, že to mohol byť aj z ich strany trucpodnik. Nevraživosť tam pretrvávala. Veľmi im nepomohli a nechali ich vykrvácať,“ povedal šéf Zväzu stavebných podnikateľov, Pavol Kováčik.

Uložiť článok

Najnovšie články