Vtipy a žarty o tom, že ženy sú horšie vodičky, sú nám všetkým jasné, no vedecky nám to nepodloží nikto. Zato fáma o tom, že ženy majú...

Vtipy a žarty o tom, že ženy sú horšie vodičky, sú nám všetkým jasné, no vedecky nám to nepodloží nikto. Zato fáma o tom, že ženy majú horší orientačný zmysel ako, muži prináša vedecké rozuzlenie! Zažili ste to možno viacerí… Pri potulkách či už mestom, alebo v prírode, dáte na slová mamy, sestry, alebo nežnejšej polovičky a dopredu viete čo vás čaká… O niekoľko desiatok minút neviete vy, vaša spoločníčka a pomaly ani vaše GPS, kde sa v skutočnosti nachádzate. Ako to teda s týmto mýtom je?

Článok pokračuje pod videom ↓

Výsledok vedeckej štúdie hovorí jasne. Ženy majú horší zmysel pre orientáciu ako muži. Navyše, po pridaní testosterónu do ženského organizmu sa tento zmysel akoby  zázrakom  zlepšuje. Dámy, už sa na nás nemôžete hnevať, je to dokázané…

thetravelink.com
thetravelink.com

Táto štúdia bola uverejnená v časopise Behavioral Brain Research vedcami z Univerzity prírodných vied a technológií v nórskom Trondheime. Prvý experiment vykonali vedci na 18 mužoch a 18 ženách. V ďalšom už využili iba 42 žien. Ako experiment prebieha?

ntnu.com
ntnu.com

V prvej fáze boli účastníci pripojení na MRI sken mozgu a boli požiadaní, aby prešli virtuálnym bludiskom. Na hlavách mali 3D okuliare a v ruke joystick, ktorým ovládali svoje „kroky“. Celý čas boli pripojený na MRI a tak mohli vedci sledovať čo sa deje v ich mozgoch. Okrem toho dostali ďalšie úlohy ako napríklad, nájsť v bludisku žlté auto, alebo dostaviť sa v bludisku na určité miesto. Všetky úlohy zvládli so značným rozdielom lepšie muži.

iflscience.com
iflscience.com

V druhej časti, do ktorej bolo zapojených len 42 žien, boli dobrovoľníčky rozdelené do dvoch skupín. Jedna skupina dostala malú dávku testosterónu a tá druha zasa placebo. Po opakovaní experimentu si vedci všimli, že ženy s testosterónom v organizme majú aktívnejší hypokampus (časť mozgu) ako ženy, ktoré dostali placebo. Práve táto časť mozgu sa totiž pri navigácii a orientácii najviac využíva.

Vedci, ktorí experiment praktizovali, argumentujú historickým vývojom človeka a jeho postavením v spoločnosti. Muži mali v minulosti úlohu lovca, ženy zberačky plodov. Jednoducho povedané: „Ženy sú rýchlejšie pri hľadaní vecí v dome, muži sú rýchlejší pri hľadaní domu…“.

anthropark.wz.cz
anthropark.wz.cz

Treba podotknúť, že vzhľadom na počet účastníkov experimentu nemožno túto teóriu považovať za prísne pravdivú. Napriek tomu, že vedci neustále hovoria o tom, že ženský a mužský mozog je úplne rovnaký, je pravdepodobné, že to tak nie je. Netreba zabúdať na posolstvo Charlesa Darwina, a to teóriu evolúcie.