Foto: ABelov2014 (https://abelov2014.deviantart.com/) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Majungasaurus mal zhruba každé dva mesiace nové zuby.

Druh mäsožravého dinosaura, ktorý sa zhruba pred 70 miliónmi rokov prechádzal po Madagaskare, opotrebovával zuby takou rýchlosťou, že mu zhruba každé dva mesiace museli narásť úplne nové. Vyplýva to z novej štúdie, o ktorej informoval spravodajský server CNN.

Majungasaurus sa podľa zistení vedcov tešil dorastaniu zubov, ktoré bolo až trinásťkrát rýchlejšie, ako u ostatných mäsožravých dinosaurov. Rovnakú schopnosť rýchlej výmeny zubov majú žraloky.

“Rýchla výmena zubov znamená, že sa rýchlo opotrebovávali — pravdepodobne preto, že sa kŕmili kosťami,” upozornil autor štúdie a profesor biológie z newyorskej univerzity Adelphi Michael D’EMICO. “Máme dôkazy v podobe odtlačkov zodpovedajúcich ich zubom, na celej rade kostí zvierat, ktorá mohla byť ich korisťou,” dodal.

Majungasaurus bol dlhý asi šesť a pol metra a bol vrcholným predátorom madagaskarského potravinového reťazca. Jeho ostré zuby dokázali do tkanív koristi prejsť ako nôž. Mal tiež krátky ňufák a roh vystupujúci z temena hlavy.

Zuby určené primárne k trhaniu mäsa z koristi však podľa vedcov neboli efektívne pri kontakte s kosťou. Napriek tomu podľa zachovaných dôkazov tento dinosaurus kosti ohryzával – možno preto, že z nich získaval živiny, ktoré mu inak v strave chýbali. “To je zatiaľ naša pracovná hypotéza,” uviedol D’EMICO.

Rýchlosť dorastania zubov vedci zistili zo skúmania rastových krúžkov na zachovaných zuboch Majungasaura. Tie fungujú ako prstence v kmeni stromu, ale namiesto toho, aby zaznamenávali jeden rok, sú svedectvom jediného dňa. Analýzu zubov potom porovnali s počítačovou tomografiou čeľuste a zubov, ktoré z nej vyrastajú. Spoločne tieto údaje ukázali, ako rýchlo mohli dinosaury svoje zuby nahradzovať.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )