foto: Twitter

O cirkusových zvieratách si myslíme svoje. Pre nás to vôbec nie je zábava pozerať sa na zvieratá, ktoré trpia, pričom neraz sú degradované na "obyčajnú" vec. To, čo sa však stalo v novootvorenom cirkuse v ruskom Vladivostoku, presahuje všetky hranice.

Už pri prvom pohľade na fotografie pochopíte, že niečo nie je v poriadku. Program, ktorého hlavnou atrakciou sú prekŕmené levice, vyvoláva mnohé otázky. Všetci sa pýtajú, kde sa stala chyba?

Našťastie čoraz viac ľudí vníma vystupovanie zvierat v cirkuse nie ako skvelú zábavu pre deti či dospelých, ale ako neľudské zaobchádzanie k tvorom, ktorí sú v podstate bezbranní. Argumenty typu „však oni sú už zvyknutí,“ alebo „oni sa už v cirkuse narodili,“ neobstoja. Zvieratá trpia tak či tak. Možno aj preto dochádza k tragédiám. Frustrovaný medveď zaútočí na svojho cvičiteľa, či niektoré zvieratá sa len apaticky pozerajú pred seba, neschopné čokoľvek zmeniť s osudom, v ktorom je stres, stiesnené priestory a drezúra na dennom poriadku.

Zmeny sa síce dejú, ale pomaly a len v niektorých krajinách. V New Yorku či v Indii je už zakázané vystupovanie divokých zvierat v cirkusoch. To však nie je prípad opätovne otvoreného cirkusu v ruskom Vladivostoku, v ktorom majiteľa očividne netrápi, že zvieratá v programe „Ríša levov“ trpia nadváhou.

Aktivisti bijú na poplach

Mnoho ľudí sa začalo ozývať a tak ukazovať nesúhlas s konaním cirkusu. Asi aj v tomto prípade platí, že za všetkým treba hľadať peniaze. Nezdravé jedlo či zvyšky neskonzumovaných jedál sú zvieratám ponúkané ako náhrada za surové mäso, ktoré je predsa len drahšie.

Majitelia samotného Vladivostovského cirkusu asi nečakali, že sa zverejnenie fotografie z vystúpenia dravých šeliem stretne s takou kritikou. Práve pre cvičiteľa Vitalya Smolyantsa to musel byť úder pod pás. Hrdí sa tým, že naozaj zvieratám rozumie, no smutné fotografie ukazujú pravý opak.

Ako to mohli nechať zájsť tak ďaleko?

Presne toto sa pýtajú mnohí užívatelia sociálnych sietí. Zvieratá očividne trpia obezitou, no nikoho to netrápi. „Urobili z divokých zvierat cirkusových klaunov. Mučia ich a nútia ich robiť to, čo je pre ne neprirodzené. Skákať cez horiaci kruh či poslušne sedieť na zadných. To predsa zvieratá vo voľnej prírode nerobia.“ 

Zarážajúce je, že niektorí cvičitelia divokých zvierat vzniknutú situáciu neberú až tak tragicky. Jeden z nich, Sergey Aramilev tvrdí, že je prirodzené, že tieto zvieratá sú trochu „pri tele.“ Nehýbu sa, celý deň ležia v klietkach, takže sa dá čakať, že na ich tele sa objaví trošku tuku. Práve naopak. Podľa neho je to lepšie, ako keby mali byť vychudnuté.

Nás však jeho tvrdenia nepresvedčili. Veríme, že zvieratá v žiadnom cirkuse nemajú dobré podmienky. Snáď sa raz dožijeme toho, že sa prestaneme zabávať na úkor zvierat.

Pozri aj: Svetu hrozí ďalšia katastrofa už o 2 roky. Prvé masové vyhynutie od čias dinosaurov je na spadnutie

siberiantimes.com
Príbehy
0
Komentovať (0)