Sudiptorana [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Nedávno sme vám priniesli článok o jazere Lonar nachádzajúcom sa v Indii.

Lonar však nie je jediná perla v tejto oblasti. India disponuje ďalším svetovým unikátom, o ktorom mnohí z vás možno ešte nepočuli. Ide o jazero Loktak, ktorému sa hovorí aj Poklad Manipuru a je to jediné vznášajúce sa jazero na svete.

Ostrovčeky phumdi

Ako napovedá samotný názov, jazero Loktak sa nachádza v Manipure, konkrétne pri malom mestečku Moirang a je to najväčšie sladkovodné jazero v severovýchodnej časti Indie. Čím je jazero Loktak také zvláštne? Na jeho hladine sa vznášajú desiatky tzv. „phumdi“. Sú to rôznorodé ostrovčeky tvorené vegetáciou, hlinou a organickým materiálom v rôznom štádiu rozkladu. Práve vďaka týmto ostrovčekom si jazero Loktak vyslúžilo prívlastok jediné vznášajúce sa jazero na svete.

Sudiptorana [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Zdroj pitnej vody

Aj keď sme spomenuli, že organické ostrovčeky sa rozkladajú, jazero doslova prekypuje životom, a to vodným i suchozemským. Na ostrovčekoch a v okolí jazera žije viac ako 700 druhov živočíchov a rastlín, medzi nimi napríklad obrovské množstvo sťahovavých vtákov. Jazero je pre miestnych obyvateľov mimoriadne dôležité, za obživou sem chodia rybári a Loktak je hlavným zdrojom manipurskej pitnej vody. Okrem toho, voda z jazera slúži aj na zavlažovanie plodín na okolitých poliach.

Chov rýb

Samozrejme, obyvatelia v okolí jazera sa naučili, ako phumidy využiť čo najefektívnejšie, stavajú si na nich preto chatky a vodu udržiavajúcu sa vo vnútri ostrovčeka využívajú na chov rýb. Ročne sa z Loktaku vyloví až 1 500 ton rýb. Takýmto ostrovčekom sa hovorí „athapum“. Na stavbu chatky a chov rýb však treba nájsť ten správny ostrov, ich hrúbka sa totiž líši. Kým niektoré ostrovy sú hrubé len niekoľko centimetrov, iné merajú aj niekoľko metrov.

Obdobia sucha a monzúnov

Životnosť ostrovčekov je rôzna, závisí od striedania období dažďov a sucha. Počas sucha hladina vody v jazere klesne, ostrovčeky sadnú na dno, z ktorého môžu rastliny čerpať živiny. Vďaka tomu prežijú obdobie monzúnov, keď hladina vody opäť stúpne a kontakt so živnou pôdou sa preruší.

Vznášajúci sa národný park

Jazero je rozdelené na tri časti, na severnú, centrálnu a na južnú časť, pričom súčasťou južnej časti je Národný park Keibul Lamjao. Podobne ako Loktak, aj Keibul Lamjao je raritou, je to totiž jediný vznášajúci sa národný park na svete. Okrem toho, práve tento národný park je jediným domovom jeleňa lyrorohého, ktorého domáci obyvatelia volajú Sangai, a ktorý je na zozname ohrozených druhov.

Harvinder Chandigarh [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Raj v ohrození

Vzhľadom na to, že ide o unikát, jazero navštívi nejeden turista, ako však uvádza portál Ststworld, aj tento raj na Zemi je ohrozený. Každým rokom je totiž čoraz viac znečistené, živočíchov a rastlín ubúda a ostrovčeky sú tenšie a tenšie. Okrem toho, odlesňovanie pôdy kvôli poľnohospodárstvu zapríčiňuje eróziu okolitej pôdy, následkom čoho sa jazero čoraz viac zanáša bahnom a jeho obvod sa zmenšuje.

ststworld, whenonearth, wikipedia
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )