ledovamagistrala.cz

Matej Mensatoris / / News
Česká republika sa dostala do Guinessovej knihy rekordov. Ich korčuliarska dráha porazila aj Kanadu.

Zápis do Guinessovej knihy rekordov je vždy prestížne ohodnotenie. Veď byť v niečom na svete prvý, vytvára príjemný pocit jedinečnosti. Tento pocit si môžu teraz naplno užívať v juhočeskom Lipne, kde ich ľadová korčuliarska dráha získala svetové prvenstvo, vďaka svojej veľkosti. Tá teraz láka tisíce turistov a to nielen z Česka či Slovenska, ale aj z neďalekého Nemecka a Rakúska. 

Vďaka silným mrazom sa z Lipenskej priehrady stal korčuliarsky raj. Hrubá vrstva ľadu, ktorá dosahuje až 18 centimetrov zaručuje, že dobrovoľníci mohli túto sezónu vytvoriť korčuliarsku magistrálu dlhú vyše 10 kilometrov a širokú až 8 metrov.

ledovamagistrala.cz

Lipenská priehrada, resp. vodné dielo Lipno je postavené na Vltave a s rozlohou takmer 50 kilometrov štvorcových, ide o najväčšiu priehradu a najväčšiu vodnú plochu nachádzajúcu sa v Českej republike.

ledovamagistrala.cz

Ľadová magistrála vytvorená na priehrade spája obce Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou a je zimnou alternatívou k cyklotrase lemujúcej brehy jazera. Dobrovoľníci začali vytvárať ľadovú dráhu už pred šiestimi rokmi, no mierne zimy im ju neumožňovali z bezpečnostných dôvodov naplno využívať. To sa ale tohtoročnými mrazmi zmenilo.

Zápisu do Guinessovej knihy rekordov predchádzal zápis do českej knihy rekordov. Komisári premerali udržiavanú dráhu a namerali presne 10 923 metrov. Celková dĺžka však dosahuje od 12 do 15 kilometrov.

Podľa webu ľadovej magistrály zapísali lipenskú dráhu do Guinessovej knihy rekordov ako najdlhšiu upravovanú korčuliarsku dráhu na svete. Predbehla tak kanadskú dráhu nachádzajúcu sa v Ottawe, ktorá je dlhá „len“ 7,8 kilometra.

Pozri aj: Hneď za slovenskými hranicami otvoria najväčší snežný labyrint na svete

interez.sk (mmm), TASR
0
Komentovať (0)