Michal Blaško / / Kultúra
Po ročnej prestávke opäť v Piešťanoch! 6. edícia mestského hudobného festivalu s novou, sviežou dramaturgiou prinesie medziodborový dialóg a prepojenie medzi umelcami z rôznych odvetví,...

Po ročnej prestávke opäť v Piešťanoch! 6. edícia mestského hudobného festivalu s novou, sviežou dramaturgiou prinesie medziodborový dialóg a prepojenie medzi umelcami z rôznych odvetví, divákmi a priestorom.  Lidožúr znovu vytvorí priestor pre kreatívnu tvorbu len pár minút chôdze od centra mesta v nádhernom prostredí riečneho ostrova. Festival je zameraný na prezentáciu umeleckých žánrov s dôrazom na súčasnú elektroakustickú hudbu, vizuálne umenie, soundart, videoart, súčasný tanec, film a literatúru. Cez svoju dramaturgiu spája komunitu a vytvára vzťah k priestoru Lida a spolupracuje na jeho včlenení do mestského života Piešťan.

V rámci hlavného hudobného programu zaznejú na dvoch stage-och osvedčené aj nové progresívne slovenské a české mená. Nvmeri, Please the trees, Max Bazowski, Núku, Snowdrop, Archívny chlapec a Dobropic, Says, Isama Zing, Hallogenerator, Floating Planet, DJi Tasun a Palo Čejka. Svoju slovenskú premiéru absolvuje na Lidožúre nádejná rakúska synth-pop zostava Hearts Hearts, jeden z najpresvedčivejších debutov roka 2015 (podľa anglického portálu Drowned in Sound).

lidozur2

Spojením hudby, tanca a videoartu vznikne multimediálne performance tanečníčky Katky Rampáčkovej, videoartistau Jakuba Pišeka a hudobníka Adama Dekana. Ich tvorba prebehne priamo na mieste počas mikrorezidencie.

Návštevníci sa tiež stanú svedkami záverečnej prezentácie spolupráce s architektonickým kolektívom Woven. Slávnostné odovzdanie funkčného objektu vo verejnom priestore Lida, vytvoreného účastníkmi Workshopu 1:1, otvorí festival.

programe tiež zaujme novinka v podobe krátkych prednášok small talks. Je to koncept krátkych prednášok „talkov“ na témy súvisiace s tohtoročným festivalovým programom – súčasný tanec a hudba či verejný priestor.

Ilustrátor Marek Cina na svojom mikrorezidenčnom pobyte bude zachytávať atmosféru festivalu svojimi drobnými ilustráciami.

lidozur3

Okrem hlavného programu festival ponúkne kreatívne workshopy, hudobnú dielňu, art inštalácie a videomapping v priestore Lida, happening “báseň na počkanie”, detskú zónu s divadelnými predstaveniami, originálny foodcourt v spolupráci s ŽiWell, pivné špeciály od Piešťanskeho pivovaru, možnosť ubytovať sa v stanovom mestečku priamo na ostrove a ešte o niečo viac.

Festival LIDOŽÚR, 29.-30. júl 2016, riečny ostrov Lido, Piešťany.

0
Komentovať (0)