Zábery z filmov Benedetta a Klan Gucci Foto: MovieStillsDB

Videli ste ich všetky?

Filmy a seriály nakrútené podľa skutočných udalostí sú mimoriadnym lákadlom pre mnohých divákov. Odhaľujú realitu, ktorú často nepoznáme alebo nám ukazujú historické udalosti inak, než nás to učili na hodinách dejepisu, respektíve nám ich nikto nikdy nepovedal. 

Ak milujete filmy a seriály prepojené s realitou, tieto nesmú chýbať na vašom zozname. Sú totiž tým najlepším, čo tento rok v tomto žánri vzniklo.

Cherry

ČSFD: 71 %

IMDb: 6,6/10

Snímka Cherry je založená na čiastočne autobiografickej knihe Nica Walkera, ktorá vznikla počas toho, ako si odpykával vo väzení svoj trest. Jej hlavným hrdina Cherry putuje do Iraku, kde sa z neho stáva vojenský zdravotník. Aby túto psychicky náročnú situáciu zvládol, upiera svoje myšlienky ku svojej láske. Keď sa však vracia domov, všetko je inak, než možno predpokladal. Desivé výjavy z vojny nedokáže potlačiť a sužuje ho posttraumatická stresová porucha, kvôli ktorej sa život Cherryho razom rúca a mení smer až k nelegálnym činnostiam. Je možné z tohto zacyklenia uniknúť?

Klan Gucci / House of Gucci

ČSFD: 75 %

IMDb: 7,0/10

Lady Gaga a Adam Driver v hlavných úlohách rozohrali vo filme skutočný príbeh, ktorý sa ukrýva za luxusnou talianskou značkou Gucci. Hlavnú úlohu tu zohráva Maurizio Gucci – vnuk zakladateľa značky a Patrizia Reggiani, ktorá sa do Maurizia zamilovala. Zobrali sa, ich manželstvo však napokon skončilo katastrofou. Vyústilo až k vražde, ktorú zosnoval jeden na druhého. Viac vám nebudeme prezrádzať, iba dodáme, že pre jedného skončil tento vzťah smrťou, druhý si mohol, napriek tomu, čo spáchal, užívať nesmierne bohatstvo. Premiéru tohto filmu v slovenských kinách prerušili protipandemické opatrenia, veríme, že sa ho však ešte dočkáme. Pretože vidieť ho na veľkom plátne musí byť skvelý zážitok.

Had / The Serpent

ČSFD: 83 %

IMDb: 7,6/10

Začiatkom apríla streamovací gigant Netflix uviedol 8-dielnu sériu, ktorá sa vracia k životu vraha Charlesa Sobhraja. Výnimočná na tomto počine je práve jeho atmosféra, ktorá vás vtiahne do rušného a pre nás mimoriadne atraktívneho prostredia juhovýchodnej Ázie. Spomenieme aj výborné kostýmy a celkovo vizuálnu stránku seriálu.

Charles tvoril so svojou manželkou Chantal lupičskú dvojicu, avšak s mimoriadnym šarmom. Presúvali sa po svete, nezostali však iba pri krádežiach. Začali vraždiť. Ich obeťami sa stávali batôžkári, ktorí cestujúc naprieč neznámou krajinou uverili pôvabu Charlesa a Chantal. Bola to však obrovská chyba, na ktorú tvrdo doplatili.

Benedetta

ČSFD: 68 %

IMDb: 6,7/10

Tento film nie je pre všetkých. Práve to je jedným z dôvodov jeho sporného hodnotenia. Napriek tomu nemôže chýbať v tomto rebríčku ako jeden z najvýraznejších filmov tohto roka, dokonca nakrútený podľa reálnych udalostí, čo môže byť pre mnohých prekvapením.

Jeho hlavnou hrdinkou je mníška inšpirovaná skutočným životným príbehom Benedetty Carlini, ktorá pôsobila v 17. storočí v protireferenčnom Taliansku a bola skutočne rozporuplnou postavou. Skutočná Bedenetta vyvolala pobúrenie svojimi nadprirodzenými náboženskými aj erotickými víziami, v ktorých sa jej zjavoval napríklad samotný Ježiš Kristus. Na tele sa jej dokonca mali objavovať stigmy. Najkontroverznejší však bol jej lesbický vzťah s druhou mníškou. Vo filme sa nachádzajú scény, ako si tieto mníšky užívajú s dildom v tvare Panny Márie alebo sex aj trikrát týždenne priamo pred krížom. Vďaka tomu si vyslúžil prezývku rúhačský film.

Kód za miliardu dolárov / The Billion Dollar Code

ČSFD: 86 %

IMDb: 8,1/10

Nemecký seriál z dielne Netflixu rozpráva o berlínskom hackerovi a umelcovi, ktorý v 90. rokoch objavil prevratný pohľad na svet. Má však problém a aby ho vyriešil, musí vyhrať súd so spoločnosťou Google. Je totiž presvedčený, že vynájdený algoritmus, ktorý používa Google Earth, patrí jemu. Táto životopisná dráma vo svojich štyroch častiach rozpúta na súde poriadne napínavé momenty a zároveň ukazuje príbeh, ktorý je mnohým neznámi.

Vykopávky / The Dig

ČSFD: 74 %

IMDb: 7,1/10

Snímka opisuje nález známeho pohrebného miesta v Sutton Hoo a v čase svojho uvedenia patrila na Netflixe medzi najsledovanejšie. V hlavných úlohách sledujeme archeológa Basila Browna, ktorý je najatý, aby preskúmal pozemok Edith Pretty.

Ústrednú hereckú dvojicu stvárnili Ralph Fiennes a Carey MulliganVykopávky sú silnou drámou nakrútenou podľa skutočných udalostí z obdobia začiatku vojny. Upozorňujeme, že vás prinúti premýšľať a prehodnocovať niektoré veci vo vašich životoch.

Kráľ Richard: Zrodenie šampiónok / King Richard

ČSFD: 77 %

IMDb: 7,6/10

Životopisná dráma s Willom Smithom v hlavnej úlohe sleduje skutočný príbeh Richarda Williamsa, trénera a otca dvoch svetoznámych tenistiek Venus a Sereny Williamsových, ktorým sa podarilo dostať až na vrchol. Ich príbeh je mimoriadne inšpiratívny a presne taký je v konečnom výsledku aj tento film. Richard svoje dcéry neustále podporoval a vychovával s presvedčením, že si svoje sny napokon aj splnia. A tak sa aj stalo. Za zmienku stoja aj samotné tenisové scény vo filme, ktorých prevedenie diváci mimoriadne chvália. Vďaka celému príbehu ani zďaleka nejde o snímku určenú iba pre milovníkov tenisu či športu.

Narcos: Mexico – 3. séria

ČSFD: 81 %

IMDb: 8,4/10

Tento rok uzavrela svoju kapitolu aj séria Narcos: Mexico. Ak ste fanúšikmi tohto seriálu, pravdepodobne viete, že vychádza zo skutočných udalostí, niektoré scény však boli oproti realite pozmenené práve kvôli ich brutalite, ďalšie zas pre ich väčšiu efektnosť na obrazovkách. Nie je to teda klasický životopisný seriál, ako ostatné v našom rebríčku, napriek tomu sem patrí. Po počiatočných obavách z toho, či bude séria fungovať aj bez Pabla Escobara, diváci zostali spokojní a seriál si zachoval svoju mimoriadnu úroveň.

ČSFD, IMDb, movieinsider.com, esquire.com, scotsman.com
0
Uložiť článok
Komentovať