Foto: nejm.org (Gavitt A. Woodard)

Keď sa na takýto útvar pozriete, zrejme by ste si mohli pomyslieť že ide o cievy

V skutočnosti je to však niečo celkom iné. Ide o špecifickú krvnú zrazeninu, ktorá sa nazýva trombus. Táto konkrétna sa vytvorila v pľúcach muža, ktorý umieral na zlyhanie srdca. Pred smrťou sa mu však podarilo vykašľať takto dokonale vytvarovaný trombus, čo zanechalo lekárov v absolútnom šoku. Aj napriek tomu, že vedeli o čo ide, takýto je jav je nesmierne nevídaný.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aby sme si však veci udali na pravú mieru, aj keď ide o presnú kópiu dýchacích ciest tohto muža, nejde o časť jeho pľúc. Vykašľať pľúca je nemožné, avšak ak budete kašlať príliš silno a intenzívne, môžete si pľúca zraniť o rebrá, preto to radšej neskúšajte. V tomto prípade však išlo o zrazeninu, ktorá sa vytvorila v jeho pľúcach a on ju dokázal vykašľať v celku a nepoškodenú.

Mimoriadny jav

Vykašliavanie krvných zrazenín, nie je až tak neobvyklým javom, no práve celistvosť a veľkosť tohto trombusu bola tým, čo lekárov zarazilo. Muž, ktorý tento skvost vykašľal je anonymným pacientom, ktorý bol v poslednom štádiu ochorenia srdca. Lekári pripojili jeho srdce k zariadeniu, ktoré podporovalo pumpovanie krvi. Tento proces môže podporiť vznik trombusu a práve preto je nutné podať pacientovi lieky, ktoré túto pravdepodobnosť potlačia.

nejm.org (Gavitt A. Woodard)

Pravdepodobnosť zvíťazila

Aj napriek tomu, že lekári postupovali tak, ako mali, pravdepodobnosť zvíťazila a dokonca v takej miere, ako to nikto nečakal. Myslia si, že za vznik takejto masívnej zrazeniny mohol proteín zvaný fibrinogén, ktorý podporuje jej vznik. Vo veľkom množstve sa mu do krvi dostal kvôli infekcii, čo vyústilo v tento nevídaný jav.

sciencealert.com