Foto: NYU langone

Na začiatku januára tohto roku podstúpil Cameron Underwood transplantáciu tváre.

Len 11 mesiacov po tom, sa 26 ročný muž dokázal zotaviť natoľko, že sú zaskočení aj samotní lekári. Transplantácia je veľmi náročný proces, pri ktorom sa má čo pokaziť, aj keď operácia prebehne úspešne. Tak ako všetci ďalší pacienti, ktorí transplantáciu podstúpili, aj Cameron bude musieť dokonca života brať imunosupresívne lieky, ktoré zaručujú, aby sa telo nezachovalo k transplantátu ako k niečomu, proti čomu musí bojovať.

Náš tím zostavil úspešný protokol na základe ktorého veríme, že môžeme vytvárať tie najlepšie možné výsledky transplantácie,“ vyjadril sa doktor Bruce Gelb, jeden z chirurgov nemocnice NYU Langone Health, kde sa Cameronova operácia konala. Tiež dodal, že všetci sa nesmierne tešia z toho, ako Cameron na transplantát reaguje. Jeho zranenie je výsledkom samovoľného výstrelu, ktorý sa mu našťastie podarilo prežiť, no aj napriek mnohým zákrokom skončil so zdeformovanou tvárou.

Rýchle jednanie

Jeho prípad sa dostal až do zmieňovanej nemocnice, kde bol zaradený na čakaciu listinu. Jeho prípad viedol doktor Eduardo Rodriguez. Niektorí pacienti čakajú na správneho darcu orgánov celé roky, v prípade Camerona to však bolo len šesť mesiacov. Jeho transplantát pochádzal od 23 ročného muža z Manhattanu, menom William Fisher. Ten sa zapísal do zoznamu darcov orgánov už ako tínedžer.

Unsplash

Po udelení súhlasu od Williamovej matky, bol čas na operáciu, ktorá prebehla 6. januára 2018. Pri operácii samotnej, bola využitá moderná technológia, ktorá v mnohom chirurgom uľahčuje tento typ operácie. Pred zákrokom muselo prebehnúť 3D skenovanie, vďaka ktorému chirurgovia poznali presné body, kde bolo nutné spraviť rezy. Cameron tak dostal od Williama Fishera celú spodnú čeľusť a 32 jeho zubov.

Rýchle zotavovanie

Pozoruhodné bolo to, ako rýchlo sa Cameron zotavoval. Len po pár týždňoch požiadal o prepustenie, kedy sa ubytoval v neďalekom bytovom komplexe. Na konci marca, teda po tom, čo podstúpil rôzne rehabilitácie a precvičovanie reči, bol schopný vrátiť sa s rodinou späť do Yumy v rodnej Kalifornii. V súčasnosti lieta do New Yorku každý mesiac na stretnutia so svojimi lekármi.

Cameron vyjadril Williamovi a jeho rodine nesmiernu vďačnosť. Jeho ochota mu pomohla opäť dostať späť svoj život. Taktiež podporil ostatných ľudí, ktorí čakajú na svojich darcov, aby nestrácali nádej.

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)