Foto: Národná Banka Slovenska

Do obehu by sa mala dostať v marci 2024.

Aj v budúcom roku si budete môcť zaobstarať tematické pamätné či zberateľské euromince. Na jednej z nich bude vyobrazený legendárny slovenský herec, do obehu sa dostane už o pár týždňov, upozornil na to portál finreport.sk.

Emisia ďalších pamätných a zberateľských mincí mieri do obehu. Motívom jednej z nich bude pre rok 2024 aj podobizeň legendárneho slovenského herca Jozefa Kronera, pripomenie výraznú osobnosť našich dejín a zároveň sté výročie jeho narodenia. Nominálna hodnota zberateľskej mince je 10 eur.

Foto: Národná banka Slovenska

Eurominca je vyrazená zo zliatiny obsahujúcej 900 dielov striebra a 100 dielov medi, hmotnosť má 18 gramov a priemer 34 milimetrov. Do súťaže, ktorá bola vyhlásená ešte na jeseň v roku 2022, bolo prihlásených pätnásť výtvarných návrhov od trinástich autorov, informuje Národná banka Slovenska. Autorom víťazného návrhu sa stal Tomáš Lamač.

Foto: Národná banka Slovenska

Rozhodovala aj jeho dcéra

Komisia na posudzovanie výtvarných návrhov pamätných mincí a zberateľských mincí súťaž hodnotila vo februári 2023, jednou z odborných poradkýň bola aj pani Zuzana Kronerová (dcéra Jozefa Kronera). Emisia striebornej zberateľskej euromince je naplánovaná na marec 2024. Národná banka Slovenska má v pláne dostať do obehu v budúcom roku aj ďalšie mince rôznych nominálnych hodnôt, plán nájdu zberatelia TU.

Uložiť článok

Najnovšie články