Slovenské umenie má viacero osobností, ktorých význam presahuje jeho domáci rámec. Ich tvorba je súčasťou našej kultúrnej identity  a dáva jej európske rozmery. Jednou...

Slovenské umenie má viacero osobností, ktorých význam presahuje jeho domáci rámec. Ich tvorba je súčasťou našej kultúrnej identity  a dáva jej európske rozmery. Jednou z nich je skladateľ, spevák, gitarista, ale aj filmár Dežo Ursiny. Jeho sugestívny nástup v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia ho od samotného začiatku zaradil medzi najvýznamnejšie a najrešpektovanejšie osobnosti vtedajšej mladej kultúry nielen na Slovensku, ale aj v celom Československu a túto pozíciu si uchoval aj dnes,  dvadsať rokov po svojej smrti. Tu treba pripomenúť, že jeho význam si uvedomujú nielen zorientovaní poslucháči, ale aj samotní tvorcovia a interpreti mladej hudby všetkých generácií.

URSINY_A6_NAHLAD3Je preto veľmi dôležité pripomenúť túto neopakovateľnú osobnosť, pretože Ursiny bol, je a aj bude kultúrnym fenoménom rovnako na Slovensku, ako aj v Čechách a aj z tohto dôvodu sa koncert venovaný ako pocta jeho pamiatke volá Lekcia Ursiny. Výzvu interpretovať jeho piesne prijali rovnako Dežovi generační umeleckí súputnici, zavedené hviezdy strednej generácie, ale aj  mladí interpréti.

Umelcami, ktorí na koncerte vystúpia, budú skupiny Buty a Talent transport,  sólisti Jana Kirschner, Miroslav Žbirka, David Koller, Peter Lipa ako aj mladá speváčka a gitaristka Katarzia, ktorých hudobne bude doprevádzať  koncertná skupina, zostavená s výborných muzikantov: Martin Gašpar – bassgitara, Igor /Ajdži/ Szabo – bicie, Martin Wittgruber – klávesy, Štefan Lengyel – gitara, Martin Zajko – gitara a Ondřej Konrád – harmonika.
Program doplnia archívne televízne dokumenty ilustrujúce Ursiniho   tvorbu a vystúpenie Dežovho priateľa a spolupracovníka, autora väčšiny textov jeho pesničiek Ivana Štrpku.

Čím je pre Vás Dežo Ursiny?

Na základe čoho ste si vybrali Dežove pesničky, ktoré budete spievať na
koncerte?

MIROSLAV ŽBIRKA

Deža som prvýkrát zaregistroval v skupine The Beatmen a už vtedy ma zaujala ich skladba Let’s Make A Summer, ktorú som neskor nahral na svoj album K.O. Je to pre mňa jeden zo zakladateľov slovenskej rockovej scény.

Vychádzal som najmä z tých jeho piesní, ktoré som sám mal v repertoári. Okrem Let’s Make A Summer to bude napríklad pesnička Dvaja, z muzikálu Neberte nám princeznú. Je zaujímavé, že som túto skladbu nikdy naživo nespieval, takže to bude vlastne jej live premiéra.

DAVID KOLLER

Abych se přiznal, myslel jsem si jako kluk, když jsem poslouchal Collegium musicum či Prúdy, že mám Slovenskou scénu zmapovanou. Deža Ursinyho jsem si poslechl asi až v pozdějším věku. Jsem prostě jiná generace a v Českém rádiu jeho písně bohužel nezněly. O to víc mě jeho nadčasová muzika oslovila dnes.

Můj dlouholetý hudební souputník, pianista a skladatel Michal Nejtek, který mi celou tvorbu Deža Ursinyho rozkryl a předvybral, mi poslal přibližně dvacet jeho skladeb a já pak z nich vybral tyto tři skladby ( Hádanka, Louka a Modrý vrch ), mám pocit, stejně jako u jeho většiny jeho skladeb, že jsou nadčasové ale že se s nimi i dá dále pracovat. Ale nechci předbíhat. Zkoušky s kapelou jsou ještě před námi a já se na ně velmi těším.

 PETER LIPA

Dežo bol pre mňa kolegom, s ktorým som síce nehral v tej istej skupine, ale v šesťdesiatych rokoch sme boli obaja súčasťou bratislavskej muzikantskej komunity. Jeho vtedajšie úspechy ho postavili do svetla reflektorov a všetko, čo robil, sme bedlivo sledovali. Týka sa to najmä skupín Beatmen a Soulmen. Potom som sa už začal venovať inej muzike a naše cesty sa spojili až neskôr.

Mal som šťastie, Dežo pre mňa kedysi napísal pieseň Strom šiel domov, to bola moja prvá voľba. Tvár v zrkadle síce napísal Dežov kolega a producent Palo Daněk, ale Dežo ju neopakovatelne naspieval. Tá pieseň sa mi vždy páčila a nemal som doteraz šancu si ju zaspievať. Ako tretiu som si vybral pieseň I wish I were . Z čias slávnych Beatmen.  Rád si tak zaspomínam na starý bigbit.