Foto: SITA/AP

Weinstein svoju moc využíval na znásilňovanie žien.

Bývalý hollywoodsky producent Harvey Weinstein sa postavil pred súd. Čelí obvineniam z toho, že svoju moc využíval, aby si od žien mohol vziať, čo sa mu zachcelo. Ak ho niektorá z nich odmietla, prišla o kariéru.

Báli sa, že by im mohol zničiť kariéru

Bývalý americký filmový producent Harvey Weinstein (70) využíval svoju moc a vplyv v Hollywoode, aby mohol znásilňovať ženy, pričom tie, ktoré sa voči nemu vzopreli, sa museli obávať o svoju kariéru. Povedal to v pondelok počas prvého dňa dvojmesačného súdneho procesu v Los Angeles zástupca okresného prokurátora Paul Thompson.

Weinstein využíval svoju pozíciu „kráľa“ filmového priemyslu na útočenie na ženy v hotelových izbách, uviedla prokuratúra. „Báli sa, že by mohol zničiť ich kariéru, ak by nahlásili, čo spravil,“ povedal Thompson. Porotcom prehral časti nahrávok obetí, v ktorých Weinsteina opisujú ako „najmocnejšiu osobu vo (filmovom) priemysle“.

Foto: SITA/AP

Obžaloba tvrdí, že Weinstein v rokoch 2004 až 2013 sexuálne napadol v Beverly Hills a Los Angeles päť žien, za čo mu hrozí vyše 100 rokov väzenia. Čelí obvineniam v 11 bodoch vrátane sexuálneho násilia či núteného orálneho styku.

Weinstein obvinenia odmieta a tvrdí, že všetky sexuálne styky boli konsenzuálne. Jeho právnik predtým novinárom povedal, že najnovšie obvinenia sa týkajú obdobia spred mnohých rokov a nemôžu byť „podložené ani potvrdené žiadnymi forenznými dôkazmi“ či „dôveryhodnými svedkami“. Pred súdom vypovedalo osem žien.

Nútil ju k orálnemu sexu

Weinstein si už odpykáva 23-ročný trest väzenia za znásilnenie a ďalšie trestné činy po tom, čo mu ho v roku 2020 udelil súd v New Yorku. Okrem toho je obvinený aj v Británii, a to z dvoch sexuálnych útokov, ktorých sa mal dopustiť voči jednej žene v Londýne v roku 1996. Celkovo voči nemu vznieslo obvinenia z obťažovania či sexuálneho napadnutia takmer 90 žien vrátane Angeliny Jolie, Gwyneth Paltrow a Salmy Hayek.

Ako informuje Mail Online, jedna z Weinstenových obetí, ktorá sa rozhodla ostať v anonymite, sa vyjadrila, že si ledva dokázal udržať erekciu. To mu ale nezabránilo v tom, aby ju sexuálne zneužil. Napadnúť ju mal v hotelovej izbe, nútil ju k orálnemu sexu. Weinstein sa k nej správal ako k objektu, bola vraj úplne bezmocná.

Foto: SITA/AP

Žena dodáva, že sa Weinstena bála. Keď sa u neho nedostavila erekcia, odtiahol ju do kúpeľne a začal masturbovať pred zrkadlom. Nútil ju, aby sa pozerala na ich odraz. Keď Weinstein odchádzal, zakázal jej o tom komukoľvek povedať. Po incidente prežívala traumu, zapíjala ju alkoholom.

Dôkazom, že k útokom došlo, má byť aj fakt, že Weinstein v roku 1999 podstúpil chirurgický zákrok. Kvôli infekcii mu lekári museli semenníky vybrať z mieška a voperovať ich do vnútornej časti stehna. Každá zo žien, ktorá Weinsteina videla nahého, si vybavila práve túto zvláštnosť.

Najnovšie články