Foto: Facebook.com (Košice - metropola východu)/ wikimedia.org(Maros M r a z )

Matej Mensatoris / / Lokál
Ak zvyknete sledovať prehľad najdôležitejších správ zo svetových denníkov, titul Le Monde vám určite niečo hovorí.

Je veľmi uznávaným francúzskym periodikom, kde pracujú špičky tamojšej žurnalistiky. Nuž a toto mienkotvorné médium zavítalo aj do našej metropoly východu, Košíc, pričom nezabudlo tento zážitok v jednom zo svojich článkov opísať. Košice dokonca nazvali druhou perlou strednej Európy. 

Le Monde  v úvode nezabudol spomenúť, že Košice boli v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry. V tomto roku si titul delí dánske mesto Aarhus a Pafos na Cypre. Vďaka tejto možnosti sa mnoho miest za pár mesiacov zmení na nepoznanie, vybuduje sa mnoho noviniek, zlepší kultúrna situácia a život celkovo. Ako tomu bolo v Košiciach?

Košice 🙂 autor fotografie: Lenka Radovan‎

Posted by Úžasné Slovensko – Wonderful Slovakia on Samstag, 23. September 2017

Francúzi v prvom rade vychválili košický monument Dóm sv. Alžbety ako klenot gotickej architektúry a pýchu rakúsko-uhorského cisárstva. Le Monde o dóme tiež hovorí ako o poslednej katolíckej katedrále na východe Európy, pretože za ňou už vstupujeme do sveta pravoslávneho náboženstva. O pestrosti kultúry hovorí aj v spojitosti s divadlom Romathan, ktoré síce nezaujalo chátrajúcou budovou, no ako jediné verejné rómske divadlo v Európe určite stojí za zmienku. Prostredníctvom Kunsthalle/ Haly umenia sa podľa denníka učíme opäť oceniť krásu architektúry sovietskej éry a vďaka jedinečnej inštalácii v bazéne z 50. rokov minulého storočia sa na zozname jedinečných miest Košíc dostala aj táto budova.

Dóm sv. Alžbety v Košiciach#mojeslovensko

Posted by Moje Slovensko on Samstag, 30. Juli 2016

Asi je jasné, že si pri návšteve miest nevšímate len jeho krásu, ale aj tienisté stránky. Nuž a tu nás ale Le Monde vychválil. Množstvo vydareného street artu na zničených fasádach budov. Projekt Open Mural Gallery má dokonca vlastnú mapku, na ktorej všetky unikátne diela od svetovo známych umelcov ľahko nájdete.

"NUEVO LATIR"Muro en la Biblioteca de la Escuela Nuevo Latir.Cali, COLOMBIA 2014.Muchas Gracias a todos quienes…

Posted by INTI on Dienstag, 25. November 2014

Le Monde tiež priznal, že strednú Európu obísť bez ochutnávky dobrého piva, ktoré je pre tento región typické, by bolo rovnakým hriechom, ako ísť do Talianska a nedať si cestoviny. A tiež im u nás chutilo. Popísali chute Slovenska na rázcestí medzi Poľskom a Transylvániou a poslednou informáciou s cenou leteniek priamo z Paríža do Košíc k nám pozvali všetkých, ktorí sú zvedaví na krásne mesto plné dobrej atmosféry. Ďakujeme Le Monde.

Pozri aj: Skvelá správa pre Slovensko: Horehronský viachlasný spev zapísali do svetového zoznamu UNESCO

startitup.sk (Mária Ambrozová)
0
Komentovať (0)