Foto: pexels

Lekári urobili chybu, kvôli ktorej sa dievčatko ocitlo na hranici života a smrti.

Nemocnica poslala dievčatko domov napriek tomu, že s ňou niečo očividne nebolo v poriadku. Keď sa do nemocnice o niekoľko hodín dostala opäť, jej stav bol natoľko vážny, že jej museli amputovať všetky končatiny, aby jej vôbec zachránili život. Rodina dostane vysoké odškodné.

Mala sepsu, zlyhávali jej orgány

Ako informuje portál BBC, dievčatko prišlo do nemocnice v Surrey s príznakmi meningitídy a sepsy. Lekári ho ale poslali domov a rodičom odporučili podávať paracetamol. Len o niekoľko hodín neskôr sa rodina ocitla v nemocnici opäť, dievčaťu totiž zlyhávali orgány. Tentoraz lekári diagnostikovali meningokokovú sepsu.

Foto: unsplash

Dieťa, ktorého meno z legálnych dôvodov zverejnené nebolo, muselo podstúpiť amputáciu končatín. Lekári jej museli odoperovať obe nohy nad kolenami a obe ruky nad lakťami. Rodina tvrdí, že ak by lekári včas stanovili správnu diagnózu a okamžite nasadili potrebnú liečbu, dievča by sa amputácii vyhlo.

Nemocnica si chybu priznala, rodina dostane vysoké odškodné

Rodičia sa dočkali ospravedlnenia, NHS si pochybenie priznalo a uznalo, že dievča nedostalo starostlivosť, akú potrebovalo. Nemocnica je ochotná poskytnúť prístup k akejkoľvek liečbe a technológiám, ktoré by dievča mohlo v súvislosti s ďalšou liečbou potrebovať. Zároveň si uvedomuje, že žiadne množstvo peňazí nedokáže napáchané škody odčiniť.

Foto: unsplash

Súd rozhodol, že rodina dostane odškodné vo výške 39 miliónov libier (v prepočte viac ako 44 miliónov eur). Časť sumy by mala byť vyplatená ihneď, ďalšie čiastky bude rodina dostávať v ročných intervaloch.

Právnička, ktorá rodinu zastupuje, dodáva, že vhodnou starostlivosťou sa dalo tragickým následkom predísť. Tvrdí, že príznaky sepsy a meningitídy boli jasne viditeľné, stačilo len nasledovať stanovený protokol, čo ale lekári neurobili.

Najnovšie články