pixabay.com

Svetová zdravotnícka organizácia zbiera každý rok údaje o celosvetovej konzumácií alkoholu. Najnovšia interaktívna mapa sleduje pitie alkoholu vo svete za posledných 16 rokov. Ako dopadlo Slovensko, Česko či iné európske krajiny?

Alkohol je metla ľudstva. Aj keď jeho občasná a najmä striedma konzumácia nie je podľa viacerých lekárov a odborníkov na výživu škodlivá, práve naopak, ukazuje sa, že malé množstvo alkoholu môže mať zdravotné benefity, zvyšujúcou sa spotrebou narastajú aj jeho negatívne účinky. Je jasné, že niektoré krajiny konzumujú alkoholu viac a iné menej. Ktorá krajina je na prvom mieste tohto nelichotivého rebríčka? A ako dopadlo Slovensko?

Aj keď si mnohí uvedomujeme, že pitie veľkého množstva alkoholu je škodlivé, často v našej spoločnosti prevláda názor, že jeho nadmerná konzumácia nie je považovaná za niečo odsudzujúce, ale za niečo, čím sa dá napríklad aj pochváliť.

Na základe dát zo svetovej zdravotníckej organizácie zostavil Matt Stiles interaktívnu mapu sveta, ktorá ukazuje spotrebu alkoholu jednotlivých krajín sveta.

Lídri tabuľky

Ak si myslíte, že Slovensko je na popredných miestach, nie je to tak. Umiestnenie Slovenska je aj tak ale v popredných častiach zoznamu. So spotrebou 10,24 litra čistého alkoholu na jedného obyvateľa sme sa umiestnili na 24. mieste zo 186 sledovaných krajín. Najviac alkoholu suverénne vypijú Bielorusi, ktorých spotreba sa pohybuje až na úrovni 17,32 litra alkoholu. Zahanbiť sa nedala ani Česká republika a so spotrebou 12,43 litra alkoholu získala pomyselnú bronzovú medailu.

thedailyviz.com
thedailyviz.com

Pozrite sa na zoznam krajín s najväčšou spotrebou alkoholu:

  1. Bielorusko
  2. Litva
  3. Česká republika
  4. Chorvátsko
  5. Rakúsko
  6. Portugalsko
  7. Francúzsko
  8. Írsko
  9. Estónsko
  10. Maďarsko

Opačná strana tabuľky

Krajiny, v ktorých sa alkoholu spotrebuje najmenej, sú Afganistan, Mauretánia, Kuvajt, Líbya, Irán, Somálsko, a Bangladéš. Tu sa spotreba alkoholu na jednu osobu nachádza na úrovni 0,01 litra. Táto skutočnosť súvisí najmä s náboženstvom v týchto krajinách a kultúrou, ktorá konzumáciu alkoholu zakazuje.

Pijeme tvrdý alkohol

Na Slovensku sa podľa týchto údajov konzumuje najviac tvrdý alkohol, čo nás zaraďuje medzi krajiny východnej Európy, kde je pitie tvrdého alkoholu najviac rozšírené. Z našej spotreby na úrovni približne 10 litrov čistého alkoholu reprezentuje tvrdý alkohol až 4 a pol litra. Na druhom mieste je u nás konzumácia piva, ktoré reprezentuje 3 a pol litra čistého alkoholu. Približne dva litre potom pripadajú na víno a ostatné alkoholické nápoje.

Lídrom v pití piva ale naďalej ostáva Česká republika. Tá zo svojej spotreby približne 12,5 litra alkoholu vypije vyše polovicu v pive. Krajiny západnej Európy na čele s Portugalskom či Francúzskom zase konzumujú najviac vína na hlavu.

pixabay.com
pixabay.com

Ak si chcete pozrieť interaktívnu mapu a preštudovať všetky vstupné dáta o spotrebe alkoholu vo všetkých krajinách sveta, kliknite sem.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články