brightside.me

Aj vám sa občas zdá, že váš odraz v zrkadle a vaše fotografie sa nie vždy zhodujú? Tu je dôvod, prečo tomu tak je.

Nepochybne ste to mnohí z vás zažili aj vy. Pozriete sa na seba v zrkadle, a potom a pozriete na seba na nejakej fotografii a zdá sa vám, že sa tieto obrazy, ako keby úplne nezhodovali. Čím to je? Je to tým, že fotoaparát filtruje obraz nejakým zvláštnym spôsobom? Alebo je na vine zrkadlo? Čo je bližšie k nášmu reálnemu vzhľadu? Zrkadlo alebo fotografia? A prečo sa nám tieto dva naše obrazy často javia mierne odlišné? 

Psychologický aspekt

brightside.me

Máme tendenciu pozerať sa do zrkadla najčastejšie vtedy, keď sme doma. Je to prostredie, ktoré dobre poznáme, v ktorom sa cítime slobodní a uvoľnení. Pokiaľ ale ide o fotografiu, tá je často vytvorená niekde mimo nášho domova, čo znamená, že často sme podvedome mierne napätí a nepripravení. To je aj dôvod, že ak si pozrieme fotografie z párty, tak predtým, ako sme na ňu išli, tak sme boli so svojim výzorom v zrkadle spokojní, no pri pohľade na fotografie už vidíme nejaké tie „chybičky krásy“.

Uhol

brightside.me

Faktom je, že naše polovice tváre nie sú symetrické. To platí u niekoho viac, u iného zase menej. A tu často nachádzame dôvod rozdielnosti medzi fotkou a odrazom v zrkadle. Keď sa ráno pozrieme do zrkadla, zvyčajne je to vždy z rovnakého uhla a stojíme na rovnakom mieste. Výsledkom toho je, že takto sme si na svoj odraz „zvykli“. Pri fotografii sme však často snímaní z rôznych uhlov, na čo nie sme zvyknutí.

Vyváženie bielej

brightside.me

Každé osvetlenie má vlastnú teplotu farby. Ale keď sa pozrieme na seba v zrkadle, tak náš mozog tieto rozdiely často koriguje a automaticky vyrovnáva rozdiely, aby sme napríklad našu pleť videli vždy rovnako. Na fotografii je ale často zachytené reálne svetlo a všetky možné odtiene farieb a ich rozdielne teploty. To potom má za dôsledok, že vyzeráme inak, ako si predstavujeme.

Zameranie sa na jednotlivé časti

brightside.me

Pri pohľade do zrkadla väčšinou vnímame iba určitú časť tela, tú ktorá nás najviac zaujíma – zvyčajne je to tvár. Keď sa ale pozrieme na fotografiu, tu už vnímame našu postavu ako celok a všimneme si aj detaily, ktoré nás pri pohľade do zrkadla nezaujímajú – napríklad zlé držanie tela, či nešikovne umiestnené ruky a podobne.

Zrkadlenie

brightside.me

Pri pohľade do zrkadla vidíme vždy „zrkadlovú“ verziu samého seba, teda obrátený obraz, čo opäť deformuje náš vzhľad a vnímanie toho, ako vyzeráme. Fotografia na druhej strane vykresľuje náš priamy pohľad, tak ako sa na nás pozerajú aj ostatní. To môže pôsobiť potom neprirodzene.

Na základe uvedených skutočností môžeme skonštatovať, že fotografia nám dáva objektívnejšie informácie o našom vzhľade ako zrkadlo. A aj keď si niekedy pri pohľade na fotografiu povieme, že vyzeráme hrozne, určite to nie je dôvod na zúfalstvo. Možno bola fotografia vytvorená v nesprávny moment a na jej vyhotovenie ste sa jednoducho nepripravili. A ďalšou, nemenej dôležitou súčasťou posudzovania je, že sami seba na fotografiách hodnotíme oveľa viac kriticky, ako keby nás hodnotili ostatní. Takže hlavu hore, aj ak sa vám nejaká fotografia veľmi nepáči, ostatní ju rozhodne nemusia vnímať tak zle, ako vy.

Pozri aj: “Sme krásne také, aké sme!” Fotografka odfotila 40 žien v spodnej bielizni v snahe zmeniť spôsob, ako svet vníma ženskú krásu

interez.sk (mmm), brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články