Foto: Pexels

Banskobystrický kraj začína bojovať proti tzv. menštruačnej chudobe.

Banskobystrický samosprávny kraj bude bezplatne poskytovať na školách a v budovách, ktoré má v správe, menštruačné potreby. O novinke informuje na svojej facebookovej stránke Ondrej Lunter.

„Kým sa z témy menštruačnej chudoby stane ďalšia nekonečná a hlavne bezvýsledná kultúrna vojna a vyjadrí sa k tomu každý jeden odborník na menštruáciu, u nás na úrade sme sa rozhodli, že to vyskúšame,“ píše Lunter na svojej stránke. „Na toaletách v našich budovách a predovšetkým na našich školách dáme k dispozícii bezplatné menštruačné potreby,“  dodáva vo svojom statuse.

Tzv. menštruačná chudoba znamená, že dievčatá a ženy nemajú dostatok finančných prostriedkov na zabezpečenie tampónov, hygienických vložiek, menštruačných kalíškov či iných pomôcok, alebo ani na zaplatenie liekov proti kŕčom a bolesti, približuje AFP.

Aktivisti po celom svete tvrdia, že nedostatočný prístup k bezplatným hygienickým produktom má za následok zníženú školskú dochádzku a menšie množstvo pracovných príležitostí, čím priamo prispieva k prehlbovaniu rodovej nerovnosti.

Prvou krajinou na svete, ktorá začala všetkým svojim obyvateľom bezplatne poskytovať hygienické produkty, sa stalo Škótsko.