Foto: TASR/AP

Výbor Národnej rady SR pre európske záležitosti vo štvrtok schválil stanovisko Slovenska k dvojdňovému summitu EÚ

Rozhodnutie Slovenska zastaviť vojenskú pomoc Kyjevu nebude mať výrazný vplyv na priebeh konfliktu na Ukrajine, vyhlásil vo štvrtok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Slovensko nemalo taký veľký podiel na dodávkach zbraní (Ukrajine), takže sotva to ovplyvní celkový proces,“ povedal Peskov novinárom v súvislosti s už 20 mesiacov trvajúcou vojnou.

Pomoc nezahŕňa dodávky zbraní

Výbor Národnej rady SR pre európske záležitosti vo štvrtok schválil stanovisko Slovenska k dvojdňovému summitu EÚ, ktorý sa začne popoludní. Vyplýva z neho, že Slovensko bude Ukrajinu podporovať a poskytovať jej všestrannú pomoc. Podľa nového slovenského premiéra Roberta Fica však táto pomoc nezahŕňa dodávky zbraní.

„Ako predseda vlády budem podporovať nulovú vojenskú pomoc Ukrajine,“ skonštatoval. Slovenská vláda je podľa neho pripravená poskytovať Ukrajine humanitárnu pomoc. EÚ by sa podľa Ficových slov mala zmeniť z dodávateľa zbraní na mierotvorcu.

Premiér na zasadnutí parlamentného výboru zároveň deklaroval, že nepodporí odkaz na ďalší balíček sankcií voči Rusku, pokiaľ nebude mať k dispozícii analýzy jeho vplyvu na Slovensku. „Ak majú byť nejaké sankcie také, ktoré nás majú poškodzovať, ako nás poškodzovala väčšina sankcií, tak ja nevidím žiadny dôvod podporovať čo i len odkazy,“ doplnil.

Uložiť článok

Najnovšie články