Michal Blaško / / Zaujímavosti
Aj keď je pre nás nápoj smoothie bežná vec, nebolo tomu vždy tak. Veľký boom v Európe zaznamenáva až na prelome 21. storočia. Jeho...

Aj keď je pre nás nápoj smoothie bežná vec, nebolo tomu vždy tak. Veľký boom v Európe zaznamenáva až na prelome 21. storočia. Jeho názov, bol pôvodne určený pre označenie uhladeného človeka, neskôr sa začal používať pre nápoj vytvorený z ovocia a zeleniny, ktorý bol svojou chuťou hladký, jemný a na jazyku sa rozplýval.

Dnes je smoothie bežnou súčasťou jedálnička každého vyznávača zdravého životného štýlu. Obľubujú ho aj vegetariáni, vegáni či raw foodisti. Pripravuje sa na mnoho spôsobov a jeho konzumácia nášmu telu dodáva potrebné živiny.

carhahockey.ca

Tento nápoj, kaša, alebo ľahké jedlo sa pripravuje veľmi jednoducho. Stačí si ošúpať  ovocie alebo zeleninu podľa chuti, nakrájať a vložiť do mixéra. Nutné je však pridať vodu, kravské, sójové, mandľové, či kokosové mlieko.

Náš tip

V lete vhodte do svojho mixéra aj zmrzlinu a vykúzlite úžasné osvieženie. Ak si robíme ovocné smoothie, nie je potrebné ďalšie sladenie. Ovocné cukry obsiahnuté v ovocí by mali byť dostatočným sladidlom. Ak by vám aj napriek tomu chýbalo sladké, odporúča sa dochucovať skôr medom alebo javorovým sirupom.

Základom ovocného smoothie je banán, ktorý obsahuje draslík, fosfor, horčík, mangán a mnohé iné vitamíny, ktoré naše telo potrebuje a navyše je významným zdrojom energie. Pri zelenom smoothie tvorí základnú zložku špenát, ktorý je významným zdrojom železa. Zelené smoothie navyše vytvárajú v našom organizme zásadité prostredie, ktoré vyrovnáva hladinu toxického prekyslenia organizmu.

daytraining.de

Výhody smoothie:

  • konzumujeme celé ovocie, takže v ňom zostávajú všetky potrebné živiny
  • smoothie je plnohodnotná náhrada jedla
  • rýchly zdroj energie
  • pomáha pri chudnutí
  • obsahuje vlákninu potrebnú pre správny chod trávenia
  • nezaťažuje organizmus
  • zabraňuje prekysleniu organizmu

Či si vyberiete zelené alebo ovocné smoothie, fantázii sa medze nekladú. Kombinujte, skúšajte, vymýšľajte, buďte kreatívni. Vaše telo sa vám poďakuje.

0
Komentovať (0)