Foto: Wikimedia (Robster1983)

Chufuova pyramída bola so svojou výškou 139 metrov najväčšou stavbou, akú kedy človek postavil a to až po dobu 3 871 rokov.

Egypťanom sa nejakým spôsob podarilo preniesť masívne kusy skál z lomov cez niekoľko kilometrov naprieč púšťou. Ako? To sme netušili celé stáročia a stavba týchto pyramíd bola jednou z najväčších záhad tejto planéty a nášho druhu. Archeológom sa však podarilo objaviť dôkazy o šikmej rampe s dvomi sériami schodov.

Na oboch stranách bolo množstvo otvorov, ktoré boli využívané na dvíhanie kamenných blokov, ktoré boli neskôr prepravované cez šmýkačku. Za pomoci ľudskej, fyzickej sily a lán sa využívali drevené stĺpiky na tlačenie kamenných blokov hore kopcom. Inými slovami, Egypťania si svojpomocne vytvorili technológiu, ktorá im umožnila spraviť aj to, čo sa z nášho pohľadu zdá v tom období nereálne.

Egyptské ministerstvo starožitností prehlásilo, že ich predkovia mali unikátny systém vytvorený špeciálne pre stavbu pyramíd. Toto však v skutočnosti nie je úplne prvý fyzický dôkaz o tom, že rampy Egypťania využívali. Prednedávnom sa totiž objavili staroveké maľby, na ktorých bolo zaznamenané využívanie tohto systému.

Wikimedia (Nina)

Stalo sa tak v oblasti Hatnub, ktorá bola kedysi domovom robotníkov pracujúcich na pyramídach. Maľby sa datujú do čias kráľa Chufu, ktorý vládol v časoch 4. dynastie. To prekrásne zapadá do obdobia, kedy bola pyramída postavená. Jeden blok skaly, ktorý bol využitý pri stavbe pyramídy, vážil niečo cez 2,5 tony. Preto, aj napriek odhaleniu tejto technológie, je táto práca stále len veľmi ťažko predstaviteľná, no rozhodne obdivuhodná.

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)