Youtube.com

Matej Mensatoris / / News
NASA by mala v tomto roku aktívne rozvíjať misie, ktoré počítajú s ľudskou posádkou na Mars, či misiu na výskum mesiaca, na ktorom by mohol byť život.

Americký Národný ústav pre letectvo a vesmír, známejší pod skratkou NASA, v poslednom období bojoval s okliešteným rozpočtom. To znamenalo obmedzovanie výskumov a odklad leteckých misií. Tieto „temné“ časy sa ale javia, že sú na ústupe. Americký kongres totiž schválil nový návrh zákona, ktorý pre NASA odklepol výdavky v roku 2017 na úrovni až 19,5 miliardy dolárov (18,39 miliardy eur). Tieto výdavky rátajú tiež s prípravou misie na planétu Mars s ľudskou posádkou, ale tiež aj misiu zameranú na prieskum Jupiterovho mesiaca Európa.

Podľa portálu Space News je toto prvýkrát za posledných takmer 7 rokov, čo kongres schválil zákon, ktorý navýšil výdavky pre NASA. Teraz už zákon musí podpísať samotný americký prezident.

V nariadení, ktoré je prílohou zákona sa uvádza, že NASA by mala pracovať na tom, aby vyslala posádku na dlhodobý pobyt na Mars a to už v 30. rokoch tohto storočia. To nadväzuje na myšlienku vykonať misiu na mesiaci Fobos, ktorý je jedným z dvoch mesiacov planéty Mars. Ďalšie úpravy nariadenia hovoria tiež o misii na mesiac Európa. Tento mesiac planéty Jupiter patrí stále k „horúcim“ kandidátom, kde by sa relatívne blízko k nám, mohol nachádzať život. Návrh uvádza, že NASA by mala pracovať na misii, pri ktorej by okolo mesiaca Európa prelietali sondy s cieľom monitorovania a hľadania života na ňom. Existujú tiež pokusy o umiestnenie roveru na tento mesiac.

Pixabay

Kongres tiež odporúča NASA, aby naďalej podporoval projekty ako sú Orion, vývoj Space Launch System, alebo tiež podporu komerčných projektov, aké prevádzajú spoločnosti SpaceX či Boeing.

Teraz všetko záleží na tom, či americký prezident nebude mať zásadné pripomienky a či zákon podpíše. Ak sa tak udeje, veríme, že nás čaká veľmi zaujímavá budúcnosť týkajúca sa astronomických projektov a objavovania neznámych zákutí vesmíru.

 Pozri aj: Ak si amatérsky astronóm, zbystri pozornosť. NASA zverejnila všetky nespracované údaje o hviezde TRAPPIST-1 a jej 7 planétach

interez.sk (mmm), iflscience.com
0
Komentovať (0)