Foto: Steve F-E-Cameron [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Ak ste si mysleli, že kompasy ukazujú vždy sever, mýlite sa.

Kompas je alebo ešte donedávna bol, dôležitou výbavou asi každého turistu. Vďaka nemu dokázal určiť sever a v porovnaní s mapou sa tak dokázal orientovať. Avšak ak ste si mysleli, že kompas vždy ukazuje presný sever, mýlili ste sa. Ukazuje síce sever ale magnetický, ktorý sa s udávaným geografickým severom mierne líši. No teraz sa to v Greenwich zmení. Informuje o tom portál sciencealert.com.

Teraz ale v nasledujúcich týždňoch nastane zhoda, ktorá sa vyskytuje skutočne iba výnimočne. Takáto zhoda sa v Británii vyskytla naposledy pred 360 rokmi.

Foto: Mcginnly [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Doteraz bol v Británii sklon medzi skutočným a magnetickým severom negatívny, znamená to, že ukazovatele kompasu ukazovali viac západne od pravého severu. Táto zhoda ale nepotrvá dlho a bude sa následne, v súlade s magnetizmom Zeme, posúvať ďalej. A kým doteraz kompas ukazoval západne, približne po dvoch týždňoch už bude ukazovať na Greenwich mierne východne od skutočného severu.

Je to prvýkrát od vytvorenia observatória, že sa na tomto mieste budú zhodovať geografické a geomagnetické súradnice, hovorí Ciaran Beggan z British Geological Survey. Odborníci zdôrazňujú, že žiadna zásadná zmena nenastane a kompasy či GPS zariadenia budú fungovať tak ako doteraz. Ide však o pozoruhodnú zaujímavosť.

Foto: Pixabay

To ako sa bude meniť magnetická poloha Zeme sa ťažko predpokladá, takže kedy sa opätovne dočkáme na nultom poludníku takejto zhody, je skutočne iba vo hviezdach.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )