Foto: Warner Bros

Peniaze neznamenajú šťastie. Aspoň tak sa to vraví. No keď sme úplne na mizine, len ťažko v sebe objavíme pocit nekonečného šťastia. Vedci však vypočítali, koľko peňazí potrebujeme k tomu, aby sme sa cítili naozaj šťastní.

Šťastie sa nedá kúpiť za peniaze. Ak by to nebolo tak, psychoterapeuti by nemali plné ruky práce s nešťastnými milionármi, ktorí trpia depresiou či úzkosťou. Tím vedcov z  Purdue University analyzoval viac než 1,7 miliónov ľudí zo 164 krajín. Ich úlohou bolo aspoň orientačne zistiť, koľko peňazí potrebujeme na to, aby sme sa cítili šťastní. V prvom rade prišli na zaujímavú vec. Obrovské bohatstvo neurobí šťastného nikoho z nás. 

Vraví sa, že dve veci by mali ostať tabu. Výška vášho platu a náboženské presvedčenie. Mnohých ľudí však zaujíma, koľko zarába sused z vedľajšieho bytu, no pocit hanby (či pud sebazáchovy), nám bránia opýtať sa to na rovinu. Tím psychológov z Purdue University si však vzal na mušku práve ošemetnú otázku peňazí. Zozbieral údaje z Gallup World Poll, pričom išlo o naozaj rozsiahlu štúdiu. Zúčastnilo sa jej viac ako 1,7 miliónov respondentov zo 164 krajín sveta. Zamerali sa na to, či pocit šťastia závisí od výšky ročného zárobku jedinca. Výsledky tejto štúdie vás rozhodne prekvapia.

Ročný príjem 76 760 eur

Photo by Christine Roy on Unsplash

Vedci sa zamerali na analýzu faktoru subjektívneho blahobytu (SWB). Práve tento faktor im pomohol čo najobjektívnejšie pretransformovať pocit šťastia do finančného ekvivalentu. Zistili, že ideálny ročný príjem, ktorý by vám vyčaroval spokojnosť, by mal predstavovať pre jednotlivca približne 76 760 eur. Pre pocit šťastia a emocionálneho blahobytu by vám mala stačiť menšia čiastka. Od približne 48 480 eur do 60-tisíc eur. Aspoň tak to tvrdí Thomas Jebb, spoluautor štúdie, pričom dodáva, že suma by v prípade rodiny bola predsa len o niečo vyššia.

Samozrejme, tieto čísla sú výsledkom globálnej analýzy. Ak by sme ich rozložili na drobné, dostali by sme naozaj zaujímavú štatistiku. Najvyššia suma pre pocit šťastia bola zaznamená u obyvateľov Austrálie (101-tisíc eur), ďalej nasledovala Severná Amerika (84-tisíc eur), Západná Európa (80-tisíc eur), Juhovýchodná Ázia (56 560 eur) a Východná Európa (36 360 eur). Najmenej peňazí k pocitu šťastia potrebovali obyvatelia Latinskej Ameriky (28 280 eur). Podľa výsledkov tejto štúdie patrí Slovensko k národom, ktoré sa rozhodne vedia uskromniť v porovnaní so zvyškom sveta.

Muži potrebujú k pocitu šťastia menej peňazí ako ženy

Photo by Nicholas Green on Unsplash

Tento fakt asi prekvapí mnohých z nás. Podľa výsledkov štúdie si muži vystačia s ročným príjmom „len“ 72 720 eur, zatiaľ čo ženy k pocitu šťastia potrebujú o niečo viac (80 800 eur). Vedci si zároveň všimli, že čím vyššie vzdelanie dosiahneme, tým vyšší príjem potrebujeme k tomu, aby sme sa cítili šťastní. Ľudia s nízkym vzdelaním sa uspokojili s čiastkou 56 560 eur, ľudia so stredným vzdelaním so sumou približne 68 680 eur, zatiaľ čo ľudia s vysokoškolským vzdelaním uvádzali potrebný ročný príjem približne 92 921 eur.

Bohatstvo nám neprinesie šťastie

Photo by Andre Hunter on Unsplash

Samotných autorov však prekvapilo zistenie, ktoré ukazovalo, že pri náraste príjmov nad túto hodnotu v ľuďoch automaticky nerastie hodnota faktoru subjektívneho blahobytu. Práve naopak. Čím má človek viac peňazí (pričom tu hovoríme o naozaj astronomických čiastkach), tým častejšie sa uňho objavuje subjektívny pocit nešťastia a hodnota faktoru SWB začne klesať. Za redukciu tohto faktoru však podľa vedcov nemôžu vysoké príjmy, ale najmä narastajúce náklady, ktoré s tým súvisia. Veď aj u nás sa vraví, že veľká kopa veľa pýta, a asi to bude naozaj tak.

S vysokým príjmom sa musíte aj viac obracať a takmer vám neostane čas na míňanie svojho bohatstva. To by ste mali mať na zreteli, ak sa chcete stať milionárom. Alebo máme pre vás lepšiu radu. Vymeňte honbu za bohatstvom za iný cieľ. To vám určite nezaručí ani šťastie, ani spokojnosť.

Pozri aj: Len ten, kto dokonale pozná slovenský folklór, dokáže tento kvíz vyriešiť na 100%

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články