Foto: pixabay

Vitamín D je esenciálny pre naše zdravie. Podľa vedcov však nie je všeliekom takmer na všetko, ako si to doposiaľ mysleli mnohí z nás.

Vitamín D sa označuje aj ako slnečný vitamín, pretože náš organizmus ho vie syntetizovať zo slnka. Vzniká z derivátu cholesterolu v pokožke, ktorá je vystavená slnečnému žiareniu. V zimnom období by sme si mali dopĺňať jeho nedostatok vo forme výživových doplnkov. Nedávna širokospektrálna štúdia však vyvrátila jeden z najväčších mýtov, ktorý je spojený s týmto vitamínom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vitamín D má množstvo výhod, ktoré určite netreba podceňovať. Je skvelou prevenciou proti rachitíde, posilňuje imunitu, je významný nielen pri liečbe depresie, ale i iných psychických porúch. Patrí medzi esenciálne vitamíny, bez ktorých náš organizmus nepracuje tak, ako má. Za zmienku stojí fakt, že až 41 percent Slovákov nemá dostatok tohto vitamínu, čo sa môže prejaviť rôznymi poruchami.

Doposiaľ si však vedci mysleli, že vitamín D pomáha aj ako prevencia vzniku osteoporózy a zlomenín. Je to však naozaj tak?

Vitamín D nechráni naše kosti

pixabay.com

Úlohou vedcov bolo vyvrátiť alebo potvrdiť tvrdenie, že vitamín D pomáha pri prevencii zlomenín. V klinickej štúdii sa vedci zamerali na analýzu viac ako pol milióna pacientov z 23 krajín sveta, u ktorých sa vyskytlo 188-tisíc rôznych zlomenín. Vedci pri výskume použili genetické markery, pomocou ktorých určili hladinu vitamínu D v krvi, pretože jeho množstvo v našom organizme je ovplyvnené genetikou. Výsledok tejto skutočne rozsiahlej štúdie však prekvapil aj samotných vedcov. Neukázala sa žiadna súvislosť medzi hladinou vitamínu D a prevenciou voči zlomeninám, a to počas celého života pacienta.

Doposiaľ sa vitamín D rutinne predpisoval najmä starším ľuďom, u ktorých bolo riziko zlomenín predsa len vyššie. Ich kosti strácali pevnosť, avšak vitamín D nijako neznížil riziko vzniku zlomenín.

Ľudia podľahli ošiaľu

pixabay.com

A to najmä vo Veľkej Británii, v ktorej vláda odporúčala svojim občanom brať prípravky s vitamínom D najmenej šesť mesiacov v roku. Je to však absolútne zbytočné? Podľa vedcov ľudia podľahli ošiaľu, ktorý bol založený na mýte. Čo však znamená málo vitamínu D? Doposiaľ sa za normálnu hladinu vitamínu D brali hodnoty od 50 do 80 nmol, avšak nedávna štúdia ukázala, že nášmu organizmu stačí aj 30 nanomolov. 

Photo by Alexander Mils on Unsplash

Preto si môžeme všetci vydýchnuť. Vitamíny sú síce esenciálne pre náš život, avšak ani s vitamínovými prípravkami by sme to nemali preháňať. Všetkého veľa škodí. Aj obyčajným vitamínom sa možno predávkovať. Okrem toho, v prípade vitamínu D niekedy vystačí ísť na pár minút na slnko. Najmä teraz, kým je vonku ešte pekné počasie.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články