Foto: Profimedia/Kremlin.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Občania by sa nájdených balónov nemali dotýkať a prípadný nález by mali nahlásiť polícii alebo armáde.

V balónoch s odpadkami, ktoré smerom na južnú časť Kórejského polostrova opäť poslala Severná Kórea (KĽDR), sa úradom podarilo identifikovať v pribalenej pôde parazity z ľudských výkalov vrátane hlíst a zvyšky západného oblečenia. Oznámila to juhokórejská armáda. Na základe správ agentúr AFP a Jonhap informuje TASR.

Poslali ďalšie balóny

V Južnej Kórei najnovšie zachytili približne 70 balónov zo severu. Ich náklad obsahoval okrem iného pôdu s parazitmi z ľudského tráviaceho systému, čo podľa Soulu naznačuje, že v KĽDR sa namiesto chemických hnojív používajú ľudské výkaly.

Agentúra AFP ďalej uviedla, že podľa Južnej Kórey odpadky nepriamo odhaľujú žalostný ekonomický stav KĽDR. Svedčiť by o tom malo roztrhané detské oblečenie a iné odevy opotrebované až k hranici rozpadu. Oblečenie z niektorých balónov bolo zas úmyselne znehodnotené, napríklad rozrezané nožmi.

Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie tvrdí, že z týchto balónov nehrozí žiadne riziko znečistenia pôdy alebo infekčných chorôb, keďže ich množstvo bolo relatívne malé. Občania by sa nájdených balónov v každom prípade nemali dotýkať a prípadný nález by mali nahlásiť polícii alebo armáde.

Medzi oboma Kóreami už dlhšie prebieha takzvaná „balónová vojna“. KĽDR posielaním týchto balónov vyjadruje svoj odmietavý postoj k letákovým kampaniam smerovaným proti ich režimu. Jeden z juhokórejských aktivistov minulý týždeň potvrdil, že smerom na sever vypustil ďalšie balóny s propagandistickými letákmi.

Uložiť článok

Najnovšie články