goodmorningcenter.com

Matej Mensatoris / / Now U Know
Existuje všeobecne rozšírený názor, že človek by mal  v priebehu dňa vypiť približne 2,5 litra vody, čo je asi 8 bežných pohárov. Mnohí ľudia...

Existuje všeobecne rozšírený názor, že človek by mal  v priebehu dňa vypiť približne 2,5 litra vody, čo je asi 8 bežných pohárov. Mnohí ľudia sa tohto držia a niekedy až nasilu do seba lejú vodu, aj keď na ňu vôbec nemajú chuť. Ak aj vy patríte medzi nich, možno po našom článku svoj názor prehodnotíte. Ozývajú sa totiž názory z lekárskeho prostredia, že táto všeobecne prijatá skutočnosť o vypití ôsmich pohárov vody denne by sa mala zmeniť.

Možno ste aj vy zaregistrovali výroky typu: „Pite vodu, aj keď nie ste smädní“, alebo „Ľudia sú neustále dehydrovaní“.  Na výroky takéhoto typu sa pozrel aj profesor pediatrie Aaron E. Carroll z lekárskej univerzity v americkej Indiane a podľa neho sú nepravdivé a neopierajú sa o vedecké dôkazy.

goodmorningcenter.com
goodmorningcenter.com

Človek by mal naozaj prijať približne 2,5 litra tekutín denne. To ale neznamená vypiť 2,5 litra vody. Mnohé tekutiny, ktoré cez deň prijmeme, sú totiž súčasťou jedla. Napríklad v zelenine či v ovocí sa tekutiny nachádzajú v pomerne významnom množstve.

deskbg.com
deskbg.com

V skutočnosti je ľudské telo skvelo vyvinuté a na nedostatok tekutín nás samé upozorní. V prípade, že tieto signály ignorujeme, začneme byť skutočne smädní, čo prináša negatívne javy ako sucho v ústach, nesústredenosť, nervozita, malátnosť a ospalosť.

Tieto signály však dokáže dobre vyhodnotiť len zdravé telo. Dôchodcovia, alebo ľudia, ktorí užívajú lieky, by mali pitný režim konzultovať so svojim lekárom. Navyše pri chorobe, ako je napríklad chrípka, angína, či iné, je dehydratácia organizmu a zvýšený príjem tekutín kľúčovým prvkom v boji proti ochoreniu.

Zvýšený príjem tekutín je nutný aj u ľudí vykonávajúcich náročnú fyzickú prácu a tiež počas horúcich dní, kedy sa viac potíme. Vtedy je dobré okrem vody piť aj bylinné čaje či minerálku, aby sme si doplnili minerály, ktoré sa potom z tela vyplavujú.

blisthroatguard.com
blisthroatguard.com

Pravidelné pitie veľkého množstva vody, a to najmä vtedy, keď k tomu nie je objektívny dôvod, môže byť aj nebezpečné. V takom prípade bývajú neúmerne zaťažené obličky a môže dôjsť k ich opotrebovaniu a poškodeniu.

Čo z toho teda vyplýva? Piť nasilu len preto, aby sme do seba dostali za deň 2,5 litra vody, je hlúposť. Voda je síce pre človeka nevyhnutná, veď z väčšej časti sa z nej skladáme, no zároveň platí, že organizmus vie s vodou efektívne hospodáriť a na jej nedostatok a nutnosť doplnenia vás včas sám upozorní.

0
Komentovať (0)