pbase.com

Ak máte radi kúpanie, prípadne šnorchľovanie či potápanie v mori, určite ste niekedy premýšľali, čo všetko asi pláva okolo vás a pravdepodobne ste dospeli k záveru, že...

Ak máte radi kúpanie, prípadne šnorchľovanie či potápanie v mori, určite ste niekedy premýšľali, čo všetko asi pláva okolo vás a pravdepodobne ste dospeli k záveru, že to môže byť aj celkom nechutné. Veď predsa oceán je domovom pre milióny známych druhov. Odhaduje sa, že vo všetkých moriach a oceánoch žije asi 2,2 milióna druhov živočíchov, a to od malého mikroskopického planktónu až po obrovské morské cicavce vážiace niekoľko  desiatok ton.

Článok pokračuje pod videom ↓

Avšak oceán nie je len ich domovom, ale je aj ich toaletou. To môže u niekoho vyvolávať odpor a znechutenie, najmä keď si uvedomíte, koľko „toho“ v mori musí byť. Na druhej strane moč a výkaly sú bohaté na živiny, ktoré sú v mori neustále spotrebovávané a recyklované, takže pre zdravie morského ekosystému hrajú paradoxne tieto odpadové produkty významnú úlohu.

Array
wikimedia.org
wikimedia.org

Podľa Joea Romana, biológa z Vermontskej univerzity, ktorý študuje morské cicavce a ich vplyv na oceánsky ekosystém, nie je žiadnym prekvapením, že najväčšie morské zvieratá „toho“ do vody vypúšťajú najviac. Avšak určiť presné množstvo odpadu, ktorý vytvárajú tieto živočíchy, je výzvou aj pre samotného Romana.

„Nie je vôbec ľahké zmerať, koľko odpadu zo seba veľryba vylúči za deň. Vedci môžu len odhadovať, koľko toho veľryby vylučujú, a to najmä na základe získaných dát z chovu v zajatí, napríklad kosatiek či delfínov. No nie je to priama úmera a nemôžeme to len tak jednoducho prerátať na základe váhy,“ povedal.

worldwildlife.org
worldwildlife.org

V roku však 2003 bola zverejnená kanadská štúdia, ktorá sa tomuto problému čiastočne venovala. Podľa nej veľryby veľké asi 18 metrov a vážiace približne 45 ton majú vypočítanú produkciu moču až 627 litrov. A napríklad druhá najväčšia veľryba na svete – Vráskavec myšok, ktorý dorastá až do 26 metrov a váži aj 75 ton, vyprodukuje takmer 1000 litrov moču za deň. Žiaľ, (alebo našťastie) údaje o najväčšom Vráskavcovi obrovskom k dispozícii nie sú, no jeho denná produkcia vzhľadom k dĺžke tela 30 metrov a váhe niekedy až 180 ton musí byť skutočne enormná.

pbase.com
pbase.com

Čo sa týka výkalov, tie štúdii nepodliehali, no pravdepodobne to budú podobné čísla. Keby ste sa kúpali na šírom mori, tieto produkty trávenia veľryby by ste si všimli určite skôr ako moč. Veľryby sa totiž pred ponorením do veľkých hĺbok potrebujú čo najviac vyprázdniť. Preto na hladine uvoľňujú doslova obrovské fekálne mraky, ktoré majú výraznú farbu a typický silný zápach. Pre veľryby je potápanie veľmi energeticky náročné, a tak sa všetkého „nepotrebného“ pred ponorom potrebujú zbaviť. Tieto výkaly lákajú veľké hejná rýb, ktoré sa nevedia dočkať, ako sa napasú na tejto pre ne výdatnej hostine.

3.bp.blogspot.com
3.bp.blogspot.com

Moč a výkaly sú významným zdrojom živín aj pre planktón, ktorý vďaka ním môže rásť. Obsahujú veľké množstvo dusíka, fosforu a železa, čo sú živiny kľúčové pre rast planktónu. A v konečnej fáze, planktón požierajú aj spomínané veľryby, a tak sa kolobeh uzatvára.

Aj keď spočítať presne, koľko takýchto biologických odpadov sa do oceánov vylúči za deň je nemožné, môžete mať istotu, že všetky tieto „nechutnosti“ tam majú svoju úlohu a pre správne fungovanie ekosystému morí a oceánov sú nevyhnutné. Ak ale stále máte obavy, tak vedzte, že oceány majú objem až 1,3 miliardy kilometrov kubických vody. A pri takom obrovskom objeme je to, čo zo seba vylúčia veľryby, skutočne len zanedbateľnou kvapkou v mori.

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris), livescience.com

Uložiť článok

Najnovšie články