Lukáš Mužla / / Veda
Poznáte to… Už už chcete ísť spať, no ešte predtým si naposledy skontrolujete email, sociálnu sieť, či sa náhodou nestalo niečo, čo vás do...

Poznáte to… Už už chcete ísť spať, no ešte predtým si naposledy skontrolujete email, sociálnu sieť, či sa náhodou nestalo niečo, čo vás do rána nepočká. Nielenže sa zbytočne rozptyľujete a ste naviazaní na svoj telefón, ale ešte aj vážne hazardujete so svojím zdravím. Svetlo, ktoré vyžaruje smartfón, notebook, či tablet, je pred spaním veľmi nebezpečné. Prečo vlastne?

Odpoveďou je samotné svetlo, ktoré vyžarujú displeje týchto zariadení. Ľudské telo totiž na správne fungovanie potrebuje tmu. Vtedy sa v mozgu tvorí hormón, melatonín, ktorý zabezpečuje náš denný a nočný režim. Svetlo z elektrických zariadení, ako aj elektromagnetické žiarenie, narúšajú jeho tvorbu, ktorá vedie k mnohým zdravotným problémom. Najmä ak sa zaspávanie s notebookom či smartfónom opakuje dlhodobo. Navyše štúdie ukázali, že dospievajúci ľudia sú na svetlo pri zaspávaní oveľa náchylnejší ako dospelí. A to je presne tá kategória, ktorá mobilné telefóny používa najviac. Všetky nežiadúce účinky svetla zo smartfónu či notebooku nájdete v nasledujúcej infografike.

svetlo zo smartfonu 2

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), higherperspectives.comKomentovať (0)