Ilustračná foto: merec0 from Kyoto, Japan, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons/Unsplash

Stonožky získali dokonca aj prezývku "vlakové stonožky".

Každým osem rokov na jeseň sa v hornatom mieste v Japonsku udeje zvláštna vec. Železničná trať sa pokryje veľkým množstvom stonožiek a tým znemožňujú prejazd vlakom.

Tieto malé zvieratká o dĺžke asi tri centimetre prinútili vedcov zamyslieť sa, prečo sa objavujú iba každých osem rokov v takých veľkých počtoch. Až doteraz si tým neboli istí, no 50-ročný výskum konečne potvrdil, že druh Parafontaria laminata armigera funguje na vzácnom osemročnom cykle, uvádza portál Science Alert.

Iba tieto stonožky a cikády

Toto zistenie je neuveriteľne vzrušujúce, pretože okrem týchto stonožiek sú ešte cikády jediným ďalším zvieraťom s takou dlhou periodickou životnosťou.

Foto: Niijima, Keiko; Nii, Momoka; Yoshimura, Jin (2020): Supplementary material from „Eight-year periodical outbreaks of the train millipede“. The Royal Society. Collection. https://doi.org/10.6084/m9.figshare.c.5250984.v2

Táto stonožka potrebuje na dozretie 7 rokov od vajíčka až po dospelého jedinca a potom jeden rok žije,“ napísali vedci vo svojej práci publikovanej v časopise The Royal Society.

Japonské vlakové stonožky. Foto:Niijima, Keiko; Nii, Momoka; Yoshimura, Jin (2020): Supplementary material from „Eight-year periodical outbreaks of the train millipede“. The Royal Society. Collection. https://doi.org/10.6084/m9.figshare.c.5250984.v2

Osemročná periodicita sa potvrdila sledovaním stonožky počas celého cyklu na dvoch rôznych miestach. Vedúca autorka Keiko Niijima začala s pozorovaním týchto stonožiek už v roku 1972 na dvoch hlavných lokalitách.

7 štádií

Tím ich vykopával z pôdy a zhromaždili všetky stonožky, ktoré našli. Zistili, že majú 7 štádií. Pri poslednom štádiu sa vyroja, pária sa a následne nakladú vajíčka. To sa opakuje každých 8 rokov. Rovnako ako v prípade cikád, ani stonožky nie sú na všetkých lokalitách zosynchronizované.

V každom prípade vedci už vedia, prečo každých 8 rokov nastáva problém vo vlakovej doprave, keďže prechádza miestom, kde stonožky žijú.

1
Uložiť článok
Komentovať