News Beat

Michal Blaško / / Zaujímavosti
Každý z nás už niekedy spozoroval na svojich nechtoch čudné, biele škvrny. Kto z nás im však prikladal dôraz, či sa nad nimi vôbec...

Každý z nás už niekedy spozoroval na svojich nechtoch čudné, biele škvrny. Kto z nás im však prikladal dôraz, či sa nad nimi vôbec pozastavil? Málokto.. V niektorých prípadoch sa z nich však vytvoria až súvislé biele pruhy a v najhorších prípadoch sa na bielo zafarbia celé nechty. Čo to znamená?

Odborne sa tieto biele fľaky nazývajú leukonychia, a to, prečo sa tvoria, môže mať niekoľko dôvodov. Buď ste si spôsobili úraz a biela škvrna sa vytvorila dôsledkom nárazu na nechtové lôžko, zdedili ste ich, alebo vám zle funguje niektorý z vnútorných orgánov – najčastejšie to sú obličky.

News Beat
News Beat

Najčastejšou príčinou je však nedostatok vitamínov, stres, nedostatok zinku a proteínov. Ak trpíte tým, že vaše nechty sú biele úplne celé, môže to znamenať, že vaše telo nie je schopné absorbovať bielkoviny a jeden z vašich vnútorných orgánov zlyháva. Ak sú na vašich nechtoch biele paralelné čiary, máte problém s pečeňou. V niektorých prípadoch môže ísť dokonca o cirhózu pečene, no môže sa to diať „iba“ následkom úrazu. Ak máte na nechtoch iba biele fľaky či bodky, ide o najbežnejšiu formu, ktorá však nie je tak závažná.

Zelene jablko
Zelene jablko

Ak niečo podobné na svojich nechtoch spozorujete, nemusí ísť ihneď o závažnú chorobu či zlyhávanie vnútorných orgánov. Je však dôležité, aby ste do vašej stravy zaradili veľa proteínov a vitamínov. Dopĺňajte zinok, ktorý sa nachádza v orechoch či strukovinách. Ak sa však škvrny zväčšia, porozmýšľajte nad návštevou lekára.

Naše telo by sme mali sledovať, každý deň nám dáva jasné znaky toho, čo mu vadí, a čo naopak, prospieva. Neignorujme ho.

0
Komentovať (0)