Dá sa povedať, že technológie sú momentálne na vrchole, no stále sa vyvíjajú.

Hneď keď si kúpime nový mobilný telefón, o pár mesiacov je na trhu jeho lepšia, lesklejšia, krajšia verzia. Tak je to aj v prípade počítačov. Vyvíjajú sa rýchlejšie ako kedykoľvek pred tým, no jedna vec ostala už po dlhé roky viac-menej nezmenená. Dokonca viac ako 100 rokov.

Článok pokračuje pod videom ↓
klavesnica9
pixabay.com

Ak si myslíte, že je to klávesnica, máte pravdu. Samozrejme, existujú rôzne „kozmetické“ úpravy, doplnky, sem-tam pridané funkcie. Možno si ani neuvedomujeme, že klávesnica má skoro rovnakú základnú konštrukciu od roku 1873. Dnes už klávesnicu pozná každý a mnoho ľudí s ňou už vyrastá od prvého dňa života.

klavesnica1
michaelrobertmoore.com

Prvá vec, ktorú si asi všimnete, je to, že usporiadanie kláves, teda písmen, nie je podľa abecedného poradia. Podľa čoho sú teda písmená zoradené?

klavesnica2
imgur.com

Druhá vec je, že ak sa pozorne pozriete na klávesy „F“ a „J“, tak na nich zbadáte vypuklú čiarku. Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo tam tie čiarky sú a načo slúžia?

klavesnica3
fastcompany.com

Ak si chceme odpovedať na prvú otázku, musíme sa preniesť do roku 1873, kde páni Sholes a Gidden predali dizajn spoločnosti Remington, ktorá neskôr predstavila písací stroj Remington 1. Najčastejšie rozloženie klávesov tzv. QWERTY, je pomenované podľa prvých šiestich písmen usporiadaných v prvom riadku. Písmená boli umiestnené tak, aby začiatky najčastejšie používaných písmen boli blízko seba (napr. th, st – poznámka redakcie).

klavesnica4
wikimedia.org
klavesnica5
wikimedia.org

Vedeli ste, že ak sa naučíte písať na klávesnici bez toho, aby ste sa pozerali na svoje prsty, môže za to tzv. svalová pamäť? Po pár tréningoch svalová pamäť preberá kontrolu a človek dokáže napísať až 60 slov za minútu bez toho, aby čo i len okom mihol, pokojne poslepiačky.

klavesnica6
scoopwhoop.com

Tu sa dostávame k tomu, prečo sú na klávese „F“ a „J“ vypuklé čiarky. Čiarky slúžia ako hmatový ukazovateľ pre vaše ukazováky, ktoré určujú, či sú vaše prsty na tom správnom mieste. Po každom slove sa totiž vaše prsty vrátia do základnej polohy, ako je zobrazené na obrázku vyššie. Keď teda ucítite na ukazovákoch niečo vypuklé, môžete si byť istí, že sa pri nasledujúcom slove nepomýlite.

klavesnica7
teachme2type.com

Len aby som nezabudla, QWERTY je len jeden z mnohých spôsobov rozloženia klávesnice. Nemusí byť ani nutne najviac používaný a pre niekoho ani efektívny a príjemný. Klávesnica DVORAK bola vynájdená v roku 1936 Dr. Augustom Dvorakom a jeho švagrom Dr. Wlilliamom Deasleym. Strávili mnoho rokov skúmaním pohybu rúk a fyziológiou a tvrdili, že DVORAK si vyžaduje menšie úsilie, menej pohybu a prichádza tak aj k menšiemu počtu chýb. Bohužiaľ, v čase, keď vyšiel DVORAK, bol už QWERTY dávno na trhu a ľudia ho brali ako štandard.

klavesnica8
webopedia.com

Ak sa chcete zlepšiť v písaní „naslepo“, pozrite si nasledovné video a potom už len trénujte.

[youtube soYGESxy76g 720 410]

Uložiť článok

Najnovšie články