Foto: NASA (Ilustračné)

Viete si predstaviť celú krajinu 48 hodín bez internetu? Mauritánia si tento katastrofický scenár prežila na vlastnej koži.

S mierou využívania internetu v súčasnej dobe musí moderná spoločnosť počítať s jedným „katastrofickým“ scenárom. Predstavte si, že je z ničoho nič celá krajina od internetu odstrihnutá. Možno si myslíte, že nejde o žiadnu katastrofu, no keď si uvedomíte, čo všetko vďaka internetu v krajine funguje zistíte, že by šlo o poriadny problém. Takýto katastrofický scenár sa po prvý raz v histórii stal realitou. Mauritánia prežila 48 hodín offline. 

Dva dni bez internetu v Mauritánii a masové výpadky v Sierra Leone, Pobreží Slonoviny, Senegale, Rovníkovej Guiney, Libérii, Gambii a Benine. Dôvodom bolo prerušenie podmorského internetového káblu ACE (Africa Coast to Europe), ktorý zabezpečuje pripojenie v celkom 22 krajinách Afriky. K havárii došlo 30. marca a nikto nevie z akého dôvodu. Mauritánia sa však v dôsledku tejto udalosti musela na dva dni vrátiť o niekoľko desaťročí do minulosti.

Podmorský internetový kábel, ktorý pripája Afriku má 17-tisíc kilometrov a vedie z Francúzka až do Južnej Ameriky. Prostredníctvom tohto káblu sa do internetovej sieti pripája celkom 22 afrických krajín. K havárii z konca marca 2018 došlo pri pobreží v blízkosti hlavného mesta Mauritánie Noukachott. Dôvody pretrhnutia káblu nie sú známe, no predpokladá sa, že ho zachytila rybárska loď.

Foto: Wikimedia

Situácia v západnej Afrike ukázala, akému riziku čelí globalizovaná spoločnosť v 21.storočí. Sieť podmorských internetových káblov prepája praktický celý svet a jej kolaps by mohol spôsobiť veľké problémy. Prostredníctvom tejto siete totiž prechádza 97% všetkých medzinárodných údajov. Len si to predstavte, ako by napríklad celá Európa ostala čo i len na malú chvíľu odrezaná od celého sveta.

Foto: Wikimedia

Britské a americké úrady pritom už niekoľko rokov apelujú na to, že podmorské internetové káble majú nedostatočnú ochranu. Obávajú sa najmä toho, že by toto spojenie mohol niekto narušiť cielene, aby destabilizoval medzinárodný obchod či komunikáciu. Obavy smerujú najmä k Rusku, ktoré podľa bývalého admirála amerického námorníctva v minulosti uskutočnilo podrobné ponorkové monitorovanie a operácie v blízkosti severoatlantického podmorského internetového káblu. Spojitosť Ruska s udalosťou z konca marca 2018 však nenasvedčujú žiadne dôkazy.

No a ako by to vlastne mohlo vyzerať, keby internet nefungoval na celom svete napríklad 24 hodín? To sa dozviete v našom staršom infografickom videu.

Pozri aj: Ak je váš počítač podozrivo pomalý, možno nevedomky ťažíte kryptomeny. Takto to môžete zistiť

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články