Foto: Kamzík vrchovský tatranský (Archív TASR/Milan Kapusta)

Kamzík vrchovský tatranský je klenotom a symbolom našich veľhôr.

Kamzík vrchovský tatranský je symbolom našich veľhôr rovnako, ako je symbolom tých poľských. Toto jedinečné zviera nemožno nájsť nikde inde na svete. Endemit, ktorý už desaťročia prísne ochraňujeme v Tatrách, už niekoľkokrát takmer vyhynul. Aktuálne sa im však našťastie darí. Musia sa síce prispôsobovať množstvu turistov, no ich populácia sa i tak rozrastá. Naďalej sú tak tatranským klenotom.

Tatranské kamzíky patria do rodiny kamzíkov vrchovských, ktorá sa člení na niekoľko poddruhov. Kamzíky vrchovské žijú v Alpách, na Balkánskom polostrove, ale aj v Turecku, Francúzsku, Gruzínsku či Rusku. Tie tatranské sa od svojich predkov „odtrhli“ zrejme počas posledného európskeho zaľadnenia. Práve vďaka odlúčeniu tak vznikol endemitský druh kamzíka tatranského.

Foto: Výskyt kamzíka vrchovského – fialová prirodzený výskyt, žltá introdukovaný výskyt (Christophe cagé [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

Tatranské kamzíky sa od svojich bratrancov a sesterníc druhu vrchovský na prvý pohľad veľmi neodlišujú. Výnimkou môže byť fakt, že sú o čosi vyberavejšie a pri prikrmovaní neprijmú inú stravu ako soľ. Aj tento fakt prispel k tomu, že ich populácia v Tatrách v minulosti dramaticky kolísala a niekoľkokrát hrozilo ich úplné vyhynutie.

Foto: Kamzík vrchovský tatranský (Archív TASR/Milan Kapusta)
Foto: Kamzík vrchovský tatranský (Archív TASR/Milan Kapusta)

Kamzík tatranský by sa mal prirodzene vyskytovať len na jedinom mieste planéty. Okrem Tatier ich však možno nájsť aj v Nízkych Tatrách, kde ich počas 20. storočia umelo vypustili ochranári s cieľom rozšíriť populáciu citlivého druhu. Podarilo sa a stretnúť ich na hrebeni možno dodnes. Okrem toho na území Slovenského raja a Veľkej Fatry môžete naraziť na kamzíka vrchovského alpského, ktorému sa na rozdiel od tých tatranských v našich horách ,mimoriadne darí.

Foto: Kamzík vrchovský tatranský (Marcin Białek [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons)
Foto: Kamzík vrchovský tatranský (Archív TASR/Milan Kapusta)

Tatranské „kozy“ ako sa im často hovorí, sa bežne dožívajú asi 20 rokov. Dorastajú do 80 cm v kohútiku a dospelé jedince vážia približne 35, niekedy až 45 kg. Najprirodzenejším prostredím je pre nich oblasť nad hornou hranicou lesa s nadmorskou výškou nad 1700 m.n.m. Pre náročný vysokohorský terén sú stvorené a do bezpečia lesov nezostupujú takmer nikdy. Na holých tatranských skalách však často stretávajú aj svojich nepriateľov rysa a orla skalného.

Foto: Uhynutý kamzík tatranský v Tatrách (Archív TASR/Marcel Tobis)

Začiatkom zimy vás možno potešila správa o tom, že v Tatrách tento rok zimuje rekordný počet kamzíkov. Na území TANAP-u sa ich totiž koncom roka nachádzalo až 1431. Na prvý pohľad sa to nezdá veľa, no potešujúca je aj správa, že sa kamzíky vracajú na miesta, kde sa už dlhé roky nenachádzali. Vrátili sa tak napríklad do Hlinskej alebo Žabej doliny.

wikipedia.org, tatryportal.sknlcsk.skenviroportal.sk, pravda.sk, sme.sk
Uložiť článok

Najnovšie články