Foto: Profimedia

Kameraman utrpel zlomeniny tvárových kostí.

Gruzínska polícia vyšetruje smrť kameramana, ktorého našli v nedeľu mŕtveho po tom, ako v pondelok utrpel zranenia v dôsledku útoku skupiny demonštrantov protestujúcej proti pochodu na podporu LGBTQ komunity. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Tridsaťsedemročného kameramana Alexandera Laškaravu pracujúceho pre súkromnú televíziu Pirveli našli mŕtveho v jeho posteli v nedeľu v skorých ranných hodinách. Laškarava bol jedným z vyše 50 novinárov, ktorí sa v pondelok pred budovou parlamentu v Tbilisi dostali do potýčky s demonštrantmi pokúšajúcimi narušiť priebeh plánovaného pochodu na podporu LGBTQ komunity. Jeho organizátori sa ho z obáv o bezpečnosť zúčastnených nakoniec rozhodli zrušiť. Laškarava podľa agentúry AFP utrpel zlomeniny tvárových kostí.

Foto: Profimedia

Príčinu smrti nezverejnili

V nadväznosti na smrť kameramana gruzínske ministerstvo vnútra v nedeľu oznámilo, že vo veci začalo vyšetrovanie. Ako uvádza agentúra Reuters, príčinu smrti rezort vnútra nezverejnil.

Organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) útoky odsúdila a uviedla, že novinári “utrpeli zranenia vrátane otrasov mozgu, popálenín v dôsledku kontaktu s chemikáliami či zlomenín rúk”. Obvinili tiež úrady z “trestuhodnej pasivity” s tým, že polícia novinárov nedokázala ochrániť.

Ľudskoprávni aktivisti už zvolali na nedeľu protest, na ktorom budú žiadať rezignáciu gruzínskeho premiéra Irakliho Garibašviliho. Ten na pondelkovom zasadnutí vlády vyhlásil, že organizovanie pochodu na podporu LGBTQ komunity vzhľadom na možné riziko potýčiek medzi občanmi nie je rozumné.

Foto: Unsplash

Diplomatická misia Spojených štátov a Európskej únie (EÚ) i veľvyslanectvá viac než 16 krajín minulý týždeň v spoločnom vyhlásení naliehali na gruzínsku vládu, aby “všetkým obyvateľom Gruzínska zabezpečila právo na pokojné zhromažďovanie sa”. Ako uvádza agentúra AFP, kritici obviňujú vládnucu stranu Gruzínsky sen z tichej podpory homofóbnych a nacionalistických skupín, ktoré tiež organizujú protesty proti prozápadným opozičným stranám.

0
Uložiť článok
Komentovať