Pixabay

Kalifornia, najľudnatejší štát USA, ako prvý oficiálne zakáže používanie plastových tašiek. Ekológovia po celom svete sú z tohto rozhodnutia nadšení.

Počas utorňajších prezidentských volieb v USA sa konalo tiež niekoľko rôznych referend v jednotlivých štátoch. Referendum v Kalifornií sa týkalo zákazu používania plastových tašiek. Ani masívne kampane vedené výrobcami plastových tašiek referendum nezmarili a Kalifornčania si zakázali ich používanie. Kalifornia je teda jediný z 50-tich amerických štátov, kde si svoj nákup do plastovej tašky asi neuložíte. 

Pravdou ale je, že výsledok referenda bol pomerne tesný. V prospech zákazu hlasovalo 52%, čím podporovatelia zákazu získali len tesnú prevahu.

„Kalifornčania sa vzopreli klamlivej kampani za niekoľko miliónov, ktorú financovali výrobcovia tašiek“ povedal Mark Murray zo združenia Kalifornčania proti odpadu a ďalej dodáva: „Je to významné víťazstvo pre životné prostredie. Bude to znamenať okamžité vylúčenie 25 miliónov plastových tašiek a vreciek, ktoré Kaliforniu znečistia len za jeden deň.“

Kate Ter Haar
Kate Ter Haar

Plastový odpad je okrem iného veľmi nebezpečný pre vodné živočíchy, ktoré ho často omylom skonzumujú. Tieto živočíchy potom často umierajú vo veľkých bolestiach na následky poškodenia orgánov.

Pravdou však je, že plastové tašky už boli aj teraz zakázané v podstate celej Kalifornii, a to miestnymi vyhláškami a nariadeniami. Avšak keď boli prijaté tieto opatrenia, výrobcovia tašiek začali proti nim bojovať a snažili sa ich zastaviť. Preto bolo rozhodnuté o celoštátnom referende, ktoré má jasne ukázať, aká je vôla Kalifornčanov.

Tešíme sa, že v Kalifornií sú ľudia takto uvedomelí a životné prostredie im nie je ľahostajné. Príklad z Kalifornie by sme si mali zobrať všetci a pokúsiť sa obmedziť spotrebu plastov, ktorými sme doslova obklopení. Je pravdou, že obmedzenie používania plastových tašiek môže byť nepohodlné, no tento krok by významne odľahčil už aj tak veľké znečistenie našej planéty. A to za to stojí.

interez.sk (Matej Mensatoris), inhabitat.com
Príbehy
0
Komentovať (0)