Určite ste už niekedy zachytili tento obrázok zajaca. Alebo skôr kačice? Fígeľ je v tom, že každý tvrdí niečo iné, ale zároveň, keď sa na...

Určite ste už niekedy zachytili tento obrázok zajaca. Alebo skôr kačice? Fígeľ je v tom, že každý tvrdí niečo iné, ale zároveň, keď sa na obrázok sústredíte, zbadáte tam obe zvieratá. Skúšali ste sa zamyslieť nad tým, čo to skutočne znamená vidieť zajaca alebo kačku? Ako dlho vám trvá, kým uvidíte obe zvieratá?

Psychológovia tvrdia, že to, ako jednoducho dokážete vidieť zo zajaca kačicu, teda ako rýchlo dokážete mysľou ovládať, čo vidíte, hovorí o vašom tvorivom postrehu. Tento obrázok nazvaný „Králik a Kačka“ (Kanichen und Ente – pozn. redakcie) sa prvýkrát objavil v nemeckom humornom časopise v roku 1892.

zajac3
distractify.com

Ako to už býva so známymi dielami, obrazmi, alebo príbehmi, nikdy celkom nevymiznú zo scény. Preto sa nedávno tento obrázok znovu stal hitom internetu, čo len potvrdzuje jeho podmanivý vplyv.

zajac2
distractify.com

V štúdii, ktorej hlavným aktérom bol Wiseman a kol. (2011), dostali účastníci test o tvorivosti. Mali do dvoch minút spísať bežné predmety, ktoré sa dajú použiť aj na niečo iné, resp. ktoré si vedia predstaviť, že majú aj keď ich nemajú. Vysvetlím. Je to ako keď sa malí chlapci hrajú v záhrade a mečujú sa s drevenými palicami, pričom si predstavujú, že majú naozajstné meče.

zajac4
gearjunkie.com

Čím viac predmetov, a aj každodenných činností vás napadne, tým ste kreatívnejší. Následne sa účastníkov opýtali, ako dlho im trvá, kým uvidia na obrázku obe zvieratá, resp., ako rýchlo dokážu vidieť raz kačku a raz zajaca. Pre tých, čo vymysleli aspoň 5 objektov a každodenných činností, to bolo jednoduché. Naopak pre tých, čo neboli až tak kreatívni, bol aj rébus kačka alebo králik trochu zložitejší. Výsledky sú teda jasné. Ľahkosť, s akou dokážete vidieť rôzne prezentácie jedného objektu, súvisí s vašou kreativitou. Samozrejme, existuje mnoho príkladov na očné klamy a o niektorých sme vám už aj písali.

0
Uložiť článok
Komentovať