Foto: youtube.com

Napriek tomu, že obéznych ľudí na svete pribúda, nikto nebol ako Jon Browner Minoch.

Mnoho svetových rekordov bolo už dávno prekonaných, ešte nikto však zatiaľ neprekonal váhu tohto muža. Počas Minnochovho života sa ručička na jeho váhe pohybovala od 131 kilogramov, a keď však vážil najviac, vyskočila až na neuveriteľných 635 kilogramov. Šatiť a kŕmiť tohto muža musela byť poriadne náročná úloha.

Keď Jon Brower Minnoch dosiahol váhu 635 kilogramov, písal sa rok 1978 a napriek tomu, že svojou váhou vážne ohrozoval svoje zdravie, zapísal sa do Guinessovej knihy rekordov a získal ocenenie ako najťažší človek na svete. To, že Jon nebude nikdy štíhly, bolo jasné už keď bol dieťa. Keď mal len 12 rokov, vážil 133 kilogramov. To je takmer o 45 kilogramov viac než váži priemerné mláďa slona.

O desať rokov neskôr vážil pri výške 182 centimetrov opäť o 45 kilogramov viac. Vo veku 25 rokov už vážil viac ako 317 kilogramov a o ďalších desať rokov pribral na neuveriteľných 442 kilogramov. Aj keď v tom čase vážil toľko, čo váži dospelý polárny medveď, ešte stále nebol najťažším človekom na svete.

Jeho stavu pôvodne lekári nepripisovali žiadny význam, zrejme si mysleli, že mu len chutí jesť. Keď však v priebehu rokov nestratil ani jediný kilogram ale ručička na váhe ukazovala neustále viac a viac, začali si o jeho zdravie robiť starosti. Už samotné fungovanie s takouto váhou bolo problematické, no čoskoro Jonovi začalo zlyhávať srdce a trápili ho opuchy. Následkom neustáleho priberania sa napokon v roku 1978 dostal do nemocnice.

wikipedia.org

Nebolo to však také ľahké. Na prepravu Jona do nemocnice bol potrebný tím hasičov pozostávajúci z 12 mužov. Obyčajné ležadlo by ho neudržalo, museli preto použiť špeciálne. V nemocnici zas ležal na špeciálne upravenej posteli, ktorá pozostávala z dvoch obyčajných postelí spojených dohromady a na presun muža na lôžko bolo potrebných až 13 zdravotných sestier.

Vzhľadom na to, aký bol Minnoch veľký, lekári ho nedokázali normálne odvážiť, odhadom preto určili, že prekročil hranicu 635 kilogramov. Lekári si však mysleli, že váha nebola len následkom lásky k jedlu, ale viac ako 400 kilogramov jeho váhy pripisovali zadržiavaniu tekutiny v tele. Okamžite mu preto bola naordinovaná špeciálna diéta. Denne mohol prijať len 1200 kalórií.

Zdalo sa, že diéta účinkuje ako má a Minnoch za jediný rok schudol neuveriteľných 419 kilogramov. S váhou 215 kilogramov sa následne stal opäť rekordmanom. Išlo totiž o najväčší zaznamenaný úbytok váhy v histórii medicíny za tak krátky čas. Potom sa však Minoch vrátil k starým zlozvykom a opäť pribral približne polovicu váhy, ktorú sa mu podarilo schudnúť.

Ak by ste si mysleli, že Jon strávil vzhľadom na svoju váhu väčšinu života pripútaný k posteli, ste na omyle. Viedol relatívne normálny život a dokonca si našiel aj manželku. Oženil sa s Jeanette a na konto mu tak pribudol ďalší rekord. Medzi ním a Jeanette bol totiž najväčší váhový rozdiel, aký bol kedy medzi manželmi zaznamenaný. Jeho manželka vážila len 50 kilogramov, čo bol oproti Jonovej váhe len zlomok. Dvojici sa dokonca narodili aj dve deti.

Manuel Uribe, 40, gestures as he poses at his home in Monterrey, Mexico, Saturday, Jan. 21, 2006. Weighing more than…

Posted by Mario Dede on Sonntag, 27. Februar 2011

Napriek tomu, že sa Jonova váha neskôr ustálila na 362 kilogramoch, predsa len mala na jeho život a zdravie závažný dopad. Na následky obezity zahynul vo veku 42 rokov. Odvtedy Jonov rekord nebol prekonaný, aj keď sa k nemu nebezpečne priblížil muž menom Manuel Uribe, keď dosiahol váhu 597 kilogramov. Manuel však strávil väčšinu života pripútaný na lôžko a odkázaný na starostlivosť iných. V roku 2014 vydýchol naposledy. Jon Brower Minnoch teda naďalej ostáva najťažším mužom v histórii medicíny.

Pozri aj: Fotografia supa a malého dievčatka zmenila svet. Kvôli jednému z najkontroverznejších záberov v dejinách spáchal Kevin Karter samovraždu

all-that-is-interesting
Príbehy
0
Komentovať (0)