Počuli ste už o Mesačnej jaskyni? Ide o zrejme najtajomnejšie miesto Slovenska, s ktorým súvisia mnohé legendy, príbehy a konšpiračné teórie. Existuje však vôbec?

Záhadným miestam sme sa na našom portáli v dávnej minulosti venovali vo veľkom. Presvedčí vás o tom náš 8-dielny seriál – Najzáhadnejšie miesta na Zemi, ktorým neuveríte, že existujú. Dnes sa pozrieme na jedno tajomné miesto na Slovensku, ktoré je skryté pod rúškom tajomstva už viac ako 70 rokov. Spájajú sa s ním mnohé legendy, príbehy a teórie. Ide o takzvanú Mesačnú jaskyňu, ktorá by sa mala nachádzať niekde v tatranských lesoch. O čo vlastne ide?

Článok pokračuje pod videom ↓

Legenda hovorí, že Mesačnú jaskyňu objavil kapitán partizánskej jednotky Antonín Horák počas Slovenského národného povstania. Horák údajne v tatranských lesoch objavil jaskyňu, teda podzemný priestor, ktorý však jaskyňu vôbec nepripomínal. Steny „jaskyne“ boli údajne celkom hladké a stavbou pripomínali akýsi sklovitý materiál. Všetky detaily si mal Horák starostlivo poznamenať do svojho denníku. Rovnako si zaznačil aj nákresy a približný tvar „jaskyne“.

mesacna-jaskyna-1
zahady.org

Podľa tejto legendy Horákovi „jaskyňa“ vôbec nepripomínala dielo prírody alebo človeka. Tmavomodré hladké steny tohto priestoru boli vraj neobyčajne odolné. Skúšal do nich biť kladivom či strieľať z pištole, no bez úspechu. Steny ostávali nepoškodené. Hlbšie v tejto čudesnej jaskyni našiel Horák ďalší priestor polkruhovitého tvaru, podľa ktorého jej dal názov Mesačná jaskyňa. Po vojne sa však denník, ako aj samotný Antonín Horák, akoby pod zem prepadli a lokalita Mesačnej jaskyne ostáva záhadou. Podľa mnohých mal Horák kvôli svojmu židovskému pôvodu emigrovať za „veľkú mláku“. V USA sa po vojne v jednom speleologickom časopise dokonca objavuje článok o Mesačnej jaskyni, ktorého autorom je Antonín T. Horák.

mesacna-jaskyna-4
kachahaha.deviantart.com

O Mesačnú jaskyňu sa po rozšírení tejto legendy začína zaujímať aj francúzsky záhadológ Jacques Bergier, ktorý dokázal zviditeľniť tento záhadný priestor Slovenska na celosvetovo známe tajomstvo. Čo však Mesačná jaskyňa vlastne je? Mnohí záhadológovia vrátane Bergiera hovoria o tom, že nie je dielom človeka, ako ho poznáme. Údajne má ísť dokonca dielo mimozemskej civilizácie alebo dielo nejakej inteligentnej starovekej spoločnosti. Existujú aj teórie o tom, že sa jedná o zvyšky mimozemskej lode, ktorá tu v dávnej minulosti stroskotala.

pixabay.com
pixabay.com

Niektorí záhadológovia sa domnievajú, že Mesačná jaskyňa môže byť vchodom do Agharty. Agharta je podzemná ríša vyspelej civilizácie, ktorá sa nachádza niekde pod Mongolskom či Tibetom. Mesačná jaskyňa, má byť jedným z portálov tejto civilizácie na zemský povrch. Táto teória by potvrdzovala predchádzajúcu myšlienku o tom, že Mesačnú jaskyňu vytvorila nejaká inteligentná, dodnes nepoznaná spoločnosť. Aj keď znie myšlienka podzemného sveta priam šialene, treba povedať, že Agharta je veľmi prastará legenda, ktorá sa objavuje hneď v niekoľkých svetových kultúrach nezávisle od seba.

mesacna-jaskyna-3
pinterest.com

Čo v skutočnosti Mesačná jaskyňa ukrýva, či vôbec existuje a kde presne sa vlastne nachádza, je dodnes veľkou záhadou. Možnože ide len o obyčajnú legendu, možno o obyčajnú, dodnes neobjavenú prírodnú jaskyňu. No možnože sa práve na Slovensku skutočne ukrýva ozajstný tajomný priestor, ktorý raz ľudstvo odhalí. Čo si myslíte vy?

interez.sk (Lukáš M.)

Najnovšie články