Michal Blaško / / Now U Know
Vážne dopravné nehody sú vždy ťažkými chvíľami pre zranených, príbuzných, ale aj záchranárov. Keď však poslovia prvej pomoci uvidia už z diaľky vyzuté topánky,...

Vážne dopravné nehody sú vždy ťažkými chvíľami pre zranených, príbuzných, ale aj záchranárov. Keď však poslovia prvej pomoci uvidia už z diaľky vyzuté topánky, vedia, že sa blíži smrť. V drvivej väčšine prípadov sú totiž obete dopravných nehôd bosé. 

Doteraz je to nevysvetlený jav. Pri dopravných nehodách majú mŕtvi so železnou pravidelnosťou vyzuté topánky. Je jedno, či ide o vodiča, spolujazdca alebo chodca, cyklistu či motorkára. Na internete sú uvedené desiatky prípadov, kedy sa topánky tragicky zosnulých nájdu aj niekoľko metrov od miesta tragédie.

pixabay.com
pixabay.com

Záchranári aj súdni lekári na mieste smutných udalostí túto skutočnosť potvrdzujú. V momente, keď sa na mieste objaví topánka, vedia, že smrť opäť úradovala. A je jedno, či ide o letné šľapky, baleríny alebo dôkladne zašnúrované tenisky. Obete o svoje obutie prichádzajú v takmer všetkých prípadoch.

Stará povera hovorí, že mŕtvi sa na svoju poslednú cestu vždy vyzúvajú. Existuje však aj nejaké racionálne vysvetlenie tejto záhady? Záchranári aj odborníci tvrdia, že topánky vyzúvajú pri nehode preto, že náraz síce zastaví auto, ale všetky veci sa ešte kvôli svojej hmotnosti zotrvačnosťou posúvajú ďalej. Preto zotrvačná sila svojou veľkosťou vyzuje aj dobre uviazané topánky. Súvis s tým môže mať aj kontrakcia ľudských svalov po smrti.

Reklama
Komentovať (0)