Matej Mensatoris / / Now U Know
Nová štúdia odhalila vzťah medzi altruizmom a partnerským životom u mužov.

Väčšina ľudí si myslí, že ak to nie je dobrý vzhľad, ktorý robí muža atraktívnym, potom je to určite zmysel pre humor. Veď ktorá žena by nechcela mať vedľa seba muža, ktorý jej dokáže každý deň vyčarovať úsmev na tvári? Viaceré štúdie poukazujú na to, že viac ako zmysel pre humor je u žien oceňované robenie dobrých skutkov, dobrovoľníctvo, či jednoducho ochota vždy pomôcť niekomu, kto to práve potrebuje. 

Ktoré činnosti nás naopak robia menej atraktívnymi a mali by sme sa im radšej vyhnúť? Prečítajte si náš článok a majte v tom jasno.

Nová štúdia uverejnená v britskom žurnále o psychológii zistila, že muži s altruistickými sklonmi mávajú okrem väčšej šance nájsť si partnerku aj viac sexu.

Výskumníci požiadali slobodných dospelých mužov, aby opísali to, aké dobré skutky zvyčajne robia. Mohlo to byť hocičo, od darovania peňazí na charitu až po pomáhanie niekomu dostať auto zo záveja (výskum prebiehal v Kanade). Následne zisťovali u účastníkov aký je ich sexuálny život, ako často mávajú sex a koľkých partnerov vystriedali.

Výsledky boli po porovnaní údajov jednoznačné. Muži, ktorí udávali viac altruistických činov, mali viac sexu a vystriedali aj viac partneriek. A takisto aj altruistickí muži práve vo vzťahu mávali viac sexu ako muži v práve prebiehajúcom vzťahu, ktorí však nemali sklony k robeniu dobrých skutkov.

thealternativepress.com
thealternativepress.com

V druhej časti testu vedci skúmali vysokoškolských študentov a pýtali sa ich, či by darovali peniaze, ktoré by dostali za účasť na charitatívnej akcii. Aj tu sa potvrdilo to, čo v prvej časti testu. Tí, ktorí by svoje peniaze ochotne darovali, majú tendenciu mať častejší príležitostný sex, viac sexu vo vzťahu, a tiež celkovo väčšiu šancu nájsť si životného partnera.

Ďalšie štúdie zo začiatku tohto roka zahrňovali testovanie vyše dvesto žien, ktorým boli ukázaní viacerí muži s rôznymi povahovými vlastnosťami. Výsledok tohto výskumu ukázal, že ženy pri myšlienke vzťahu na jednu noc inklinovali skôr k atraktívnym, no aj sebeckým mužom. Naopak na dlhodobý vzťah si vyberali mužov práve s altruistickými črtami, pričom ani tak nezáležalo na dobrom vzhľade.

A nakoniec aj nemecká štúdia z minulého roku tiež potvrdila, že slobodní muži, ktorí robia dobré skutky, majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť si nájsť partnera v priebehu jedného roka ako muži, ktorí takéto sklony nemajú.

abeautiful.world
abeautiful.world

To ale neznamená, že len altruizmus je to, čo ženy na mužoch ocenia. Takisto aj spomínaný zmysel pre humor je veľmi významná povahová črta. U žien sa tak vytvára predpoklad, že vtipný muž je zároveň aj  inteligentný. Zmysel pre humor bol podobne ako altruizmus testovaný vo viacerých štúdiách sexuálneho života a výsledky boli veľmi podobné.

Kým ale teraz začnete, a to máme na mysli najmä našich mužských čitateľov, rozdávať svoje peniaze a robiť všade naokolo dobré skutky, majte na pamäti, že tieto štúdie zahrňovali v testovanej vzorke len niekoľko stoviek ľudí. Na jednoznačné potvrdenie vzťahu medzi dobročinnosťou a lepším partnerským životom je potrebné vykonať viac štúdií s rôznymi metódami testovania a s oveľa väčším počtom účastníkov.

V reálnom živote totiž namerané výsledky z laboratórnych pokusov nemusia vždy fungovať. Takisto pri vykonávaní takejto štúdie je ťažké overiť pravosť zadávaných údajov, čo môže byť kameň úrazu. Mnohí ľudia majú totiž tendenciu preceňovať svoje odpovede, a to najmä vtedy, keď ide o ich sexuálny život, ale aj o to, či vykonávajú dobré skutky.

V každom prípade a bez ohľadu na to, aké výsledky prezentujú štúdie, je robenie dobrých skutkov vždy pozitívne a nič nepokazíte tým, ak ich budete robiť. Práve naopak.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
0
Komentovať (0)