Jedlo za odpad

Jedlo za odpad, foto: Pexels

Koncept 'Barter trhu' pomáha obyvateľom hlavného mesta obchodovať s odpadom, aby znížili jeho množstvo.

Keď 20 miliónové mesto, akým je Mexico City, začne chŕliť odpad, vyzerá to tak, že denne vyprodukuje odpad o hmotnosti, ktorá sa vyrovná 1050 kamiónom s návesom, t.j. 12 600 ton. To však nie je jediný problém, nad ktorým si mieste úrady lámu hlavy. Hľadajú efektívnu cestu ako motivovať ľudí triediť odpad a nevyhadzovať ho na ulicu. 

Po tom, ako bola v roku 2011 zatvorená známa skládka Bordo Poniente,  začala miestna samospráva pracovať na opatreniach podporujúcich zníženie odpadu. Ako uvádza CNN, zaujímavo sa k tomu postavil trh Mercado de Trueque. Takýto Barter Market je postavený na jednoduchom princípe – obyvatelia, ktorí prinesú recyklovateľný odpad, ho môžu vymeniť za poukážky. Tie si potom môžu použiť na miestnych trhoch.

Lokálny trh
Lokálny trh, foto: unsplash.com

Každý mesiac sa tam vymení v priemere okolo 15 000 ton odpadu – od papiera, skla, plastu, hliníka až po elektrické spotrebiče. Štátni zamestnanci a dobrovoľníci zozbieraný odpad triedia a odovzdávajú ho do vhodných spracovateľských podnikov.

Environmentálny a ekonomický prínos je zrejmý pre mesto, tak ako aj pre miestnych obyvateľov. Avšak ďalším významným prínosom je podpora miestnych farmárov. Tento systém podnecuje obyvateľov nakupovať čerstvé lokálne potraviny a zároveň napomáha rozvoju poľnohospodárstva a prispieva k tvorbe pracovných miest.

A v konečnom dôsledku sa tak dá povedať, že tento zdanlivo zázračný a pritom veľmi jednoduchý kruh premieňa smeti na jedlo.

cnn.comvirgin.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )