Screenshot/National Geographic

Michal Blaško / / Série
Väzenské prostredie je väčšine z nás známe iba z televízie, tak ako ho podajú hollywoodske spracovania filmov.

V mnohých spracovaniach vidíme väzenskú celu takmer ako hotelový apartmán, súčasťou ktorého je dvd, televízor, internet, chladnička a vlastná kúpeľňa. Odsúdení môžu navštevovať rôzne vzdelávacie kurzy, športovať, či prijímať návštevy aj cez noc.

Ale je jedno miesto najhoršie z najhoršieho. Miesto, o ktorom sa vám určite ani len nezdalo, že môže také temné a vyhasnuté vôbec existovať. Miesto, ktoré sa stáva „domovom“ pre najhorších zločincov z celého Ruska. Takmer každý zločinec, ktorý sa vydá na dráhu porušovania zákonov si myslí, že určite práve jeho nechytia. Že on bude práve ten, ktorý môže zabíjať, požierať ľudské mäso či spáchať atentát a zobrať tak stovky nevinných ľudských životov. Ale omyl! Zločin, vražda, polícia, vyšetrovania, obvinený, vinný! V ruskom regióne Orenburg, na hranici s Kazachstanom, takého prečiny znamenajú doživotný trest v najprísnejšej a najkrutejšej väznice Čierny Delfín.

Screenshot/National Geographic
Screenshot/National Geographic

Väznica Čierny delfín dostala pomenovanie podľa sklenenej sochy delfína stojacej pred hlavným vchodom. Táto socha bola vyrobená samotnými väzňami. V minulosti väznica slúžila trestancom na doživotný trest manuálnou prácou. Od roku 2000 tu prijímajú výnimočných trestancov ako teroristov, kanibalov, pedofilov, či sériových vrahov. Spolu je tu 750 obvinených, ktorí majú na svojich rukách krv viac ako 3500 obetí. V médiách sa viackrát spomínalo, že väzni sú tu nemilosrdne týraní strážnikmi a že nemajú žiadne ľudské práva. Toto obvinenie sa však nikdy nedokázalo, veď kto by aj proti tomu protestoval?

Screenshot/National Geographic
Screenshot/National Geographic
Screenshot/National Geographic

Dozorcovia “ vítajú“ nových väzňov so zaviazanými očami, aby im v prípade úmyslu o uniknutie, zmarili zmapovať únikový plán. Eskort kladie dôraz na vysokú bezpečnosť aj pri preprave väzňov, ktorých prepravujú v predklone so zaviazanými rukami za nohami. Touto stresovou polohou chcú eliminovať útok na dozorcov. Presne v tejto istej polohe a páske cez očami ich prepravujú aj medzi celami.

Screenshot/National Geographic
Screenshot/National Geographic

Zaujímate sa, ako prebieha bežný deň vo väznice Čierny Delfín? Väzni sú izolovaní a umiestnení v celách, za tromi sadmi oceľových dvier. Stráže chodia so samopalom a kontrolujú väzňov každých 15 minút prísnou obhliadkou. Počas dňa majú zakázané spať, či len relaxovať na posteli, a tak ich každých 90 minút presúvajú do klietky, kde aspoň na chvíľku majú voľný pohyb.

Screenshot/National Geographic
Screenshot/National Geographic

Počas tejto „prechádzky“ im dozorcovia prehľadávajú cely, kde sa snažia vypátrať zakázané predmety. Väznica nemá ani väzenský dvor, či jedálnu. Jedlo je väzňom podávané priamo do ciel. Aké menu vám zišlo na um? 4x teplá polievka do dňa. A takýto program sa väzňom opakuje 7 dní týždni a 365 dní v roku. Nečudo, že mnohí trpia depresiami.

Screenshot/National Geographic

Riaditeľ väznice raz povedal, že jediný spôsob úniku z týchto kamenných múrov, je smrť.

Pozri aj: Ruská náhrada za trest smrti: Väznica Petak, ktorú ešte žiadny väzeň živý neopustil

interez.sk (Majka Miškovičová)
0
Komentovať (0)